Z psiej perspektywy

Jacek Hugo-Bader – dziennikarz i autor reportaży, z wykształcenia pedagog. W 1990 r. związał się z „Gazetą Wyborczą”, a wcześniej imał się różnych zajęć (m.in. był nauczycielem, socjoterapeutą, ładowaczem na kolei i ekspedientem). Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Wydana w 2009 r. „Biała gorączka” została nagrodzona „Bursztynowym Motylem”, wyróżnieniem przyznawanym dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera. Oprócz niej opublikował też „Dzienniki kołymskie”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Skuchę” i „Audyt”.
W 2014 r. wydał książkę „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” o wyprawie po zaginionych himalaistów Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomasza. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

Fot. Mateusz Skwarczek – Agencja Gazeta

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury