Sekielski, sąsiad Sienkiewicza

Dziennikarz, reporter, publicysta, a od kilku lat również pisarz i wydawca Tomasz Sekielski gościł w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu 11 października br. W czasie spotkania opowiadał o swoich rozlicznych zajęciach i pasjach. Zaczął od pracy w rozgłośniach radiowych, by później przejść do rozpoczynającego swoją działalność TVN, z którym związał się na kilkanaście lat, będąc m.in. twarzą programu informacyjnego „Fakty”. Jako korespondent często podróżuje po świecie. Mówi, że nie potrafi długo usiedzieć na miejscu. – To adrenalina, potrzebuję jej jak powietrza. Nawet mój lekarz zaleca mi regularne wyjazdy – opowiadał uczestnikom spotkania. Ostatnio głośno jest o jego najnowszym projekcie – pełnometrażowym filmie dokumentalnym o pedofilii w polskim Kościele. Temat wzbudza ogromne emocje, toteż nic dziwnego, że stał się jednym z tematów rozmowy. Tomasz Sekielski zapowiedział, że obraz będzie gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku – w tej chwili prace nad nim są bardzo zaawansowane, wciąż trwa też pozyskiwanie funduszy na jego dokończenie.

Nośny i kontrowersyjny temat pedofilii mógł zdominować spotkanie z gościem – na szczęście prowadzący spotkanie nasz biblioteczny kolega Henryk Sikora nie dopuścił do zmonopolizowania rozmowy. Jako rasowy bibliotekarz zapytał gościa o jego twórczość pisarską. Przypomnijmy, że Tomasz Sekielski jest autorem powieści sensacyjnych z gatunku political fiction: trylogii „Sejf” oraz dwóch do tej pory powieści z cyklu „Susza”. – Kilka lat temu siedziałem nad jeziorem tam u mnie, na Podlasiu, i w wyobraźni zobaczyłem wyłaniające się z wody zwłoki bez twarzy. To był początek pierwszego „Sejfu”. Dalej już poszło – opowiadał autor. A skąd pomysł na aż trzy tomy? – Szef Rebisu, który wydał powieść, zachęcił mnie do jej kontynuowania pracy. „Słuchaj, u ludzi na półkach będzie trylogia Sienkiewicza, a obok niej trylogia Sekielskiego” – kusił. Oczywiście u tych, którzy układają książki alfabetycznie – śmiał się w czasie spotkania autor. Kolejna jego trylogia jeszcze nie jest skończona – czekamy na trzeci tom „Suszy”. Jak opowiadał Tomasz Sekielski, powieść jest w zaawansowanym stadium, ale odrywają go od niej inne zajęcia – przede wszystkim praca nad filmem, o którym była mowa, a także praca w prowadzonym przez niego wydawnictwie Od Deski do Deski, które publikuje beletryzowane reportaże śledcze piór znakomitych polskich pisarzy w cyklu „Na F/Aktach”. Z Januszem L. Wiśniewskim, autorem jednego z nich „I odpuść nam…” zabrzańscy czytelnicy mieli okazję spotkać się pod koniec września.