„Pan Wojtek – podróżnik z Bytomia”

Wojciech Grzesiok to podróżnik niezwykły, człowiek wielu talentów i umiejętności. Z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Śląskiej, a poza tym: alpinista, instruktor wspinaczki, podróżnik, ratownik WOPR, koszykarz, żeglarz, maratończyk i nurek.

Wspina się od 17. roku życia w różnych rejonach świata. Jest współautorem pierwszych wejść na przełęcze w Tien-Shan (2004 i 2005 r.) i dziewiczy szczyt Dżakszy (4818 m). Nominowany do nagrody „Kolosy 2007” za podróże do Kirgizji (w latach 2004-2007) i do nagrody „Kolosy 2008” za pierwszą w historii próbę opłynięcia jeziora Bajkał wpław.

 Podczas spotkania z uczniami SP nr 20, 21 i 22 w Biskupicach „pan Wojtek – podróżnik z Bytomia” opowiadał o swoich wędrówkach po świecie i wspinaczkach w różnych pasmach górskich. Mówił też o szczegółach organizowania wypraw – od pomysłu poprzez mozolne przygotowania po finał, nie zawsze zresztą udany. Wspominał wyprawę do Kazachstanu, w czasie której kilkakrotnie psuł im się samochód. Na miejsce udało im się dotrzeć dzięki niezwykłej życzliwości i bezinteresowności tamtejszych ludzi. Dość powiedzieć, że jedna ciężarówka holowała ich przez 1200 km. Pasjonująca opowieść podróżnika uzupełniona została pokazem zdjęć z wypraw. Wojciech Grzesiok zakończył spotkanie apelem do młodych słuchaczy – radził im serdecznie, aby uczyli się języków i uprawiali sport. My, jako bibliotekarze, możemy dodać: czytajcie też książki;)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury