Na początku niech będzie słowo

Seminarium odbyło się w czwartek, 25 października br., w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Zorganizowała je – już po raz drugi – nasza biblioteka z udziałem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach Filia w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. W spotkaniu wzięło udział ponad stu bibliotekarzy i nauczycieli (oczywiście, jak to w tej branży, z przewagą pań;).

Jako pierwszy wystąpił Paweł Dobrzelecki, specjalista ds. projektów i promocji MBP w Zabrzu, który zaprezentował sposoby promowania czytelnictwa w ramach projektu „Książka na piątkę, znakomity początek”. Zwrócił uwagę na niekonwencjonalne sposoby dotarcia do młodych czytelników, np. poprzez organizowanie plenerowych akcji czytelniczych, połączonych z grami terenowymi, rozwiązywaniem zagadek i szukaniem książkowych tropów na powietrzu lub… pod ziemią (w tym przypadku w kopalni „Królowa Luiza”).

Kolejną prelegentką była dr Agnieszka Woszczyk – filozof, ontolog i coach, na co dzień związana z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosiła wykład zatytułowany przewrotnie „Czy czytanie ma sens?”.

Po niej zaprezentowała się Irena Koźmińska, prezes fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, twórczyni kampanii, dzięki której w wielu domach zaczęło się czytać dzieciom „20 minut dziennie, codziennie”. Jej półtoragodzinne wystąpienie dotyczyło tego, co w wychowaniu dziecka jest najważniejsze, przed jakimi zagrożeniami współczesnego świata trzeba je chronić i jak pomóc im rozwijać i wykorzystać swój potencjał. Szczególną uwagę zwróciła na rolę uważności, bliskości i czasu poświęconego na kontakt z maluchami. Najlepiej na wspólnym czytaniu.

Jako ostatnia wystąpiła Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka, autorka cieszącego się dużą popularnością internetowego kanału poświęconego książkom „bukbuk”. Ona z kolei mówiła o sposobach dotarcia z książką i „zarażaniu” czytaniem młodzieży – trudnej z tego punktu widzenia grupy wiekowej.

Seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek” zorganizowane zostało z myślą o przekazaniu rad, pomysłów i wskazówek dotyczących promowaniu czytania wśród dzieci i młodzieży. Dzięki obecności znakomitych gości – praktyków w tej dziedzinie – udało się ten cel osiągnąć. A liczba uczestników spotkania zdaje się potwierdzać, że jest ono potrzebne i przynosi wymierne pożytki.