Ja w ogóle lubię zimę

Artur Małek – polski taternik i himalaista, uczestnik m.in. Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018 – w dniu 6 września br. gościł w DOK w Biskupicach w ramach projektu „Biblioteka różnie-podróżnie”.

Ja w ogóle lubię zimę. W zimie wszystko jest bardziej intensywne i wydaje się bardziej prawdziwe. W górach nie ma wtedy ludzi, którzy nie powinni tam być. Turystów wysokogórskich, klientów i agencji. Wszystko jest bardziej puste, dziewicze, w nocy w Karakorum można “posłuchać” niesamowitej ciszy. Uważam, że tam mieszka cisza. Gdy patrzysz na szczyty wokół i nic nie słychać, tylko twój własny oddech, to jest po prostu coś fenomenalnego. Do tego niesamowite widoki, które budują poczucie integracji z górami. To słowa Artura Małka w rozmowie z Michałem Gurgulem dla portalu wspinanie.pl. Potwierdzają je fakty: himalaista jest pierwszym zimowym zdobywcą Broad Peak w 2013 roku.

Na przełomie 2017 i 2018 roku wziął udział w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, która nie zakończyła się zdobyciem szczytu. Uczestnicy, z kierującym wyprawą Krzysztofem Wielickim, powrócili do Polski z myślą, że spróbują po raz kolejny. W czasie spotkania w Biskupicach Artur Małek pokazywał zdjęcia z przebiegu wyprawy, opowiadał o codzienności w najwyższych górach świata i ekstremalnych warunkach, z którymi zmierzyć się muszą wspinacze.

Fot. Łukasz Figa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury