Dwa chopy na grubie łozprawiajom o umrzikach

Kilkadziesiąt osób zjechało szolami na poziom 320 kopalni „Guido”, gdzie czekali na nich autorzy powieści kryminalnych z akcją osadzoną w górnośląskich realiach.

Marcin Melon, twórca postaci komisorza Achima Hanusika, wręcz całe swoje książki pisze godką. „Komisorz Hanusik”, „We tajnyj sużbie ślonskij nacyje”, „Umrzik we szranku” i „Sznupok” dostarczają czytelnikom rozrywki z dreszczykiem na najwyższym poziomie, a jednocześnie pozwalają zanurzyć się w cudownym świecie śląskiej gwary. Drugi pisarz – Wojciech Bauer – jest, jak sam mówi, krzokiem, czyli nie wychował się na Śląsku, ale przyjechał tu do pracy w latach 70. i osiadł na stałe. Był sztygarem w kopalni, stąd doskonale czuje atmosferę gruby, w której osadził akcję swojej powieści „Pora chudych myszy”. Wyjątkowo trafnym i świeżym pomysłem okazało się poprowadzenie kryminalnej fabuły w górniczych realiach mrocznych podziemi.

Z których już wychodzimy, bo następne wydarzenie z kryminałem w tle odbędzie się już na powierzchni. 13 września br. o godz. 17.00 zapraszamy do pubu „Oficyna” na spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, twórcą m.in. cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury