Wysoko, najwyżej – spotkanie z Arturem Małkiem

„Biblioteka różnie-podróżnie” to projekt realizowany przez zabrzańską bibliotekę w Biskupicach we współpracy z Fundacją „Twój Everest” i Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Biskupicach. We wrześniu i październiku zapraszamy na cykl spotkań ze znakomitymi podróżnikami – ludźmi gór, ale też wędrowcami po odległych euroazjatyckich bezdrożach czy też samotną eksploratorką kilku kontynentów.

Na dobry początek odwiedzi nas Artur Małek – znakomity polski taternik, alpinista i himalaista. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, organizatorem i uczestnikiem kilkudziesięciu wypraw, m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. W marcu 2013 r. wraz z Adamem Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak (8047 m n.p.m.). W 2018 r. uczestniczył w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.). Pora roku nieprzypadkowa – bo jak powiedział w rozmowie z Michałem Gurgulem na portalu Wspinanie.pl: „Ja w ogóle lubię zimę Wszystko jest wtedy bardziej intensywne i wydaje się bardziej prawdziwe. W górach nie ma wówczas ludzi, którzy nie powinni tam być. Turystów wysokogórskich, klientów i agencji. Wszystko jest bardziej puste, dziewicze, w nocy w Karakorum można “posłuchać” niesamowitej ciszy. Uważam, że tam mieszka cisza. Gdy patrzysz na szczyty wokół i nic nie słychać, tylko Twój własny oddech, to jest po prostu coś fenomenalnego. Do tego niesamowite widoki, które budują poczucie integracji z górami„.