Z pionkami i kostką po Marysię

Zagramy? Oczywiście! Ale najpierw trzeba naszkicować i pokolorować planszę oraz przygotować zadania czekające na uczestników gry. A potem ruszamy „Uwolnić Marysię!”.

Pod takim tytułem w kilku bibliotecznych filiach powstały planszówki, w których celem rywalizacji było jak najszybsze dotarcie do zabrzańskiego zamku, w którym została zamurowana przez złą macochę córka rycerza Zabrzeskiego Marysia. To oczywiście nawiązanie do znanej legendy o „żywcem zamurowanej”, którą spopularyzował Karol Miarka. Ale na planszach w drodze do zamku pojawiały się też inne postacie znane ze śląskich podań, baśni i legend. Uczestnicy zajęć „Lata w bibliotece” z zapałem rysowali postaci skarbnika, utopców, diabłów i beboków. Nie zabrakło też heksy i jej czarnego kota. A wszyscy oni mieli – poprzez podstępne zagadki i polecenia – opóźnić dotarcie do uwięzionej rycerzówny.

Zabawa była przednia, a że wakacje służą wyobraźni dzieci, wykazały się one dużą pomysłowością i entuzjazmem. Emocji było sporo!

Warsztaty tworzenia gry planszowej „Uwolnić Marysię” odbyły się w filiach nr 10 i 11 naszej biblioteki w lipcu w ramach akcji „Lato w bibliotece”.