O bramie w czasie, kąpieli w słowach i otwieraniu okien na świat

To metafory, które przewinęły się w wystąpieniach gości zgromadzonych na świętowaniu Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

Uroczystość, w której wzięli udział pracownicy wszystkich placówek MBP w Zabrzu, odbyła się w czwartek, 10 maja, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Zaproszenie na nią przyjęli także przedstawiciele władz miasta z Panią Prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, wiceprezydentem Janem Pawluchem oraz przewodniczącym Rady Miasta Marianem Czocharą, przedstawicielami Wydziałów Kultury i Dziedzictwa, Oświaty, Kontaktów Społecznych oraz Promocji, Sportu i Turystyki, a także radni z Komisji Kultury. Obecna była również przedstawicielka Biblioteki Śląskiej.

Zwracając się do bibliotekarzy, wszyscy goście podkreślali ważną rolę bibliotek zarówno w życiu pojedynczych ludzi, jak i całych społeczności, oraz nieprzemijającą – mimo ekspansji nowych technologii – rolę książek. We współczesnym świecie, pełnym szybkich, chaotycznych, często sprzecznych informacji, kontakt z książką daje możliwość uporządkowania myśli, uczuć i opinii, poznania prawdy. Wśród wypowiedzi gości szczególnie intrygujący okazał się fragment wystąpienia przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Dariusza Walerjańskiego, który sięgając do źródeł słowa „biblioteka” (gr. biblion – księga, theke – zbiornik) fantazyjnie porównał ją do akwenu książek, mówiąc o „kąpielach w słowach”. Było to arcyciekawa i oryginalna figura – nomen omen – słowna.

MBP w Zabrzu po kilkuletniej przerwie powróciła do tradycji corocznego przyznawania tytułu Przyjaciela Biblioteki. Tym razem uhonorowani zostali dwaj historycy: Zbigniew Gołasz, pracujący w katowickim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Piotr Hnatyszyn z zabrzańskiego Muzeum Miejskiego. Obaj panowie stale współpracują z naszą biblioteką, wnosząc do niej swoją wiedzę i zaangażowanie – Zbigniew Gołasz współorganizuje cykl prelekcji „Spotkania z historią”, a Piotr Hnatyszyn uczestniczy w przygotowywaniu albumów z serii „Dzielnice Zabrza”.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to także tradycyjna okazja, by wyróżnić pracowników, którzy wykazali się największym zaangażowaniem. Tytuł Bibliotekarza Roku przypadł w udziale kierującej Filią nr 5 Dagmarze Łągiewce. Poza nią nagrodzeni zostali: Natalia Bajur, Paweł Dobrzelecki, Krzysztof Głowacki, Iwona Kukulska, Barbara Perucka, Grażyna Rutowicz, Henryk Sikora, Alina Schneider, Grażyna Świderek i Małgorzata Zalewska-Zemła.

„Wszystko dobre, co się dobrze kończy” napisał William Szekspir. Zabrzański Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2018 zakończył się porcją smacznego bograczu dla wszystkich i bibliotekarskimi pogawędkami w kuluarach. Po prostu pysznie.