Do rzeczy i do ludzi

Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi” – ta sentencja S.J. Leca patronowała warsztatom „Sztuka czytania”, które prowadziła Malwina Kożurno.

W dniu 23 listopada br. w przytulnym wnętrzu Filii nr 11 MBP w Zabrzu zebrali się nauczyciele i bibliotekarze, którzy na co dzień prowadzą zajęcia z dziećmi. Bibliotekę odwiedziła Malwina Kożurno z Bielska-Białej – lektorka, czyli osoba na co dzień pracująca głosem. W jej wykonaniu można posłuchać m.in. audiobooków powieści dla dzieci Renaty Piątkowskiej. Obdarzona niepowtarzalnym głosem, z doskonałą dykcją i wyrazistą mimiką, podzieliła się swoimi doświadczeniami z uczestnikami warsztatów. Ćwiczenia, które wykonywali, pomagają w prawidłowej emisji głosu, pozwalają mówić i czytać wyraźnie, z właściwą intonacją, oddając „melodię” poszczególnych zdań i fraz.

Te same ćwiczenia to doskonały pomysł na zajęcia z przedszkolakami i uczniami, często mającymi problemy z dokładnym wysławianiem się. – Zwróćcie uwagę, jak często współczesne dzieci dostają tzw. sapki, czyli nie potrafią wymówić zdania na jednym wydechu – mówiła pani Malwina – i właśnie ćwiczeniom oddechowym poświęciła szczególną uwagę. Oddychanie przeponowe, odpowiednio długi i głęboki wydech to umiejętności bardzo zaniedbane, a wpływające bezpośrednio na jakość naszych głosów. Były też ćwiczenia mięśni twarzy, żuchwy, warg i języka.

Wszystkie one mają bezpośredni wpływ na mowę. I czytanie oczywiście. Do tego ostatniego szczególnie zachęcała prowadząca warsztaty. – Czytajmy głośno dzieciom i zachęcajmy je do tego samego. Jako nauczyciele i bibliotekarze wiecie, jak rozwija to młode umysły i ile pożytku przynosi – przekonywała Malwina Kożurno. I zakończyła zdaniem Wisławy Szymborskiej, pod którym mogą podpisać się wszyscy uczestnicy warsztatów (i nie tylko): „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła„.