Ahjo! Krtek w kamishibai

Krtek, czyli Krecik, to bohater popularnej czeskiej kreskówki. Kamishibai natomiast jest japońskim teatrzykiem obrazkowym. Do ich spotkania doszło w Filii nr 12 MBP w Zabrzu.

Filia ta jest specjalistyczną placówką biblioteczną, której zbiory – przede wszystkim audiobooków i kaset magnetofonowych – służą osobom niewidomym i niedowidzącym. W ramach programu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” odbywa się tu właśnie cykl warsztatów dla uczniów, którzy wykonują miniksiążeczki, ilustrując je dotykowymi obrazkami z Krecikiem w roli głównej.

Zajęcia rozpoczynają się krótką historią sympatycznego bohatera oglądaną na rysunkach w teatrzyku kamishibai, przypominającym drewnianą skrzynkę z ekranem. Potem – na podstawie opowiastki – dzieci przystępują do ilustrowania. W ruch idą nożyczki, klej, kawałki filcu, bibuły, szmatek, guzików, muszelek i co tam jeszcze znajdzie się pod ręką. W efekcie powstają pełne kolorów i fantazji obrazki z wyraźną, wyczuwalną pod palcami fakturą.

Taki jest też cel warsztatów – uświadomić dzieciom, że są ludzie, którzy niedowidzą lub nie widzą, a świat poznają przede wszystkim za pomocą dotyku. Na koniec uczestnicy warsztatów otrzymują własnoręcznie zilustrowaną książeczkę z tekstem napisanym zwykłymi literami oraz alfabetem Braille’a.

Poniżej krótka fotorelacja z zajęć w dniu 22 listopada br., w których wzięli udział uczniowie klasy III e Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu. Cały cykl warsztatów „Przygody Krecika” przygotowany został dla dziesięciu grup dzieci.