Mikulczanie mają głos

„U nos w Mikulach” – pod takim hasłem w listopadzie odbyła się coroczna gala organizowana przez Radę Dzielnicy Mikulczyce. Nazwa ta pasuje też idealnie do albumu – monografii Mikulczyc, która 11 grudnia trafi do rąk czytelników.

„Nasze Mikulczyce” to już piąta publikacja poświęcona dzielnicom Zabrza. Po Kończycach, Rokitnicy, Biskupicach i Pawłowie przyszedł czas na Mikulczyce. I – podobnie jak we wcześniejszych książkach – szczególne i bardzo obszerne miejsce zajmują w nim opowieści mieszkańców. Rozdział „Życiorysami pisane” to bez mała siedemdziesiąt  ludzkich historii – od czasów przedwojennych do dziś. Opowiadają znani w świecie mikulczanie, jak prof. Krzysztof Nitsch, piłkarz Jerzy Gorgoń czy współzałożycielka chóru „Resonans con tutti” Maria Kroczek, ale też osoby, o których raczej nie przeczytamy w gazetach, np. opiekująca się kapliczką św. Jana Nepomucena Irmgarda Klasik czy hodowca gołębi Wiesław Samoraj. Wspólne wszystkim historiom jest przywiązanie do swojej dzielnicy, poczucie, że jest to jedyne takie miejsce na ziemi.

Pozostałe rozdziały traktują o historii Mikulczyc sięgającej początków XIV wieku, o kościołach wybudowanych w dzielnicy i o szkołach. Całość zamyka „Spacer po Mikulczycach” przedstawiający ulice, place i budowle charakterystyczne dla tej części Zabrza oraz ich dzieje. Wszystko bardzo starannie i bogato ilustrowane – dość powiedzieć, że w publikacji zamieszczono ponad sześćset fotografii i skanów archiwalnych dokumentów.

W poniedziałek, 11 grudnia o godz. 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 przy ul. Tarnopolskiej 50 będzie miała miejsce prezentacja świeżej, pachnącej jeszcze drukarską farbą monografii „Nasze Mikulczyce” z udziałem m.in. Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik. Będzie to znakomita okazja, by poznać bliżej tę jedną z największych dzielic Zabrza, zakochać się w niej i nabyć album o niej w promocyjnej cenie. Zapraszamy!