O jednym takim Cukierku i pojedynczych skarpetkach

Polski kot-łobuz o słodkim imieniu oraz czescy skarpetożercy spotkali się w pochmurny środowy poranek w okolicy placu Warszawskiego w Zabrzu. Jak do tego doszło?

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu realizuje w tym roku kilka projektów w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to m.in. projekty „Książka na piątkę, znakomity początek” i „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie”. Pierwszy promuje wartościową literaturę dla dzieci, celem drugiego jest przybliżenie czeskiej kultury w wersji „dorosłej”, a także „dziecięcej”. Z połączenia obu projektów wynikło spotkanie w dniu 25 października br. w Filii nr 20 MBP w Zabrzu oraz kinie „Roma”.

Waldemar Cichoń jest pisarzem, autorem m.in. serii popularnych książeczek dla dzieci o przygodach kota Cukierka. Zna go z autopsji, gdyż Cukierek jest zwierzakiem rodziny Cichoniów. Ile w jego opowieściach jest prawdy, a ile fantazji, wie zapewne tylko autor i jego domownicy. Bo czegóż to książkowy Cukierek nie wyczynia! Buduje z klocków Lego, bywa aktorem teatralnym, jako domowy terapeuta godzi zwaśnionych rodziców… W czasie spotkania w Filii nr 20 Waldemar Cichoń ze swadą mówił o ulubieńcu, a dzieci dzieliły się historiami o swoich zwierzakach.

Autor spotkał się również z liczną dziecięcą publicznością zgromadzoną w kinie „Roma”. Po „kocich rozmowach” dzieci obejrzały film „Niedoparki” – zabawną, pełną szalonych przygód historię o sympatycznych, choć bardzo kłopotliwych stworkach żywiących się skarpetkami. Najważniejsza zasada, której wierny jest każdy niedoparek, to zjadanie pojedynczych sztuk – druga skarpetka pozostawiana jest właścicielowi. Film stanowi ekranizację obsypanej w Czechach literackimi nagrodami książki Pavla Šruta pod tym samym tytułem.

Współfinansowanie