Nocne ucieczki i wycieczki

Noc Bibliotek już za nami. W sobotę, 3 czerwca, byliśmy w futurystycznych podziemiach moskiewskiego metra, w czarnobylskiej Zonie, odwiedziliśmy także naszych sąsiadów Czechów, po czym zawędrowaliśmy aż do RPA. Bo przecież „Czytanie porusza”, jak brzmiało hasło tegorocznej akcji. A wszystko to bez ruszania się z Czytelni Ogólnej MBP w Zabrzu.

W podziemnym labiryncie moskiewskiego metra na przebywających tam czyhały rozliczne pułapki. Aby wydostać się na zewnątrz, trzeba było rozwiązać serię zagadek, zdobyć szyfry do tajnych sejfów, wykazać się sprytem i nie byle refleksem. Uczestnicy Escape Room-u, który zaaranżowany został w piwnicy czytelni, dali radę;) Cała zabawa oparta została na motywach „Metra 2033″ – futurystycznej powieści Dmitrija Głuchowskiego. Noc Bibliotek, zatem bez książki ani rusz.

To pod ziemią. Na poziomie „0” też było interesująco. Zabrzańscy podróżnicy dzielili się wrażeniami ze swoich ekspedycji. Serię prelekcji rozpoczął Piotr Paczulla, zadeklarowany czechofil, który z pasją i humorem opowiadał o swoich wędrówkach po Czechach, zachęcając do odwiedzenia wielu, często mniej znanych, miejsc. Po nim wystąpiła Joanna Anderson z opowieścią o Republice Południowej Afryki i serią zdjęć. Niektóre widoki wręcz zapierały dech w piersiach.

Jako ostatni zaprezentował się eksplorator Dominik Wójcik z relacją z kilkakrotnych podróży w okolice Czarnobyla, do strefy opuszczonej po katastrofie reaktora elektrowni atomowej w 1986 roku. Poruszające, bardzo ekspresyjne fotografie pokazały, jak to miejsce wygląda dzisiaj. Przy okazji udało się rozwiać kilka mitów narosłych wokół Zony, m.in. o stopniu skażenia radioaktywnego tego terenu. Nie jest tak źle, jak głoszą plotki, a w rejon Czarnobyla organizowane są regularne wycieczki. Japońscy turyści docierają tam również;)

Po tych ekscytujących wyprawach uczestnicy Nocy Bibliotek mogli odsapnąć nad planszami gier z bogatych zasobów zabrzańskiej biblioteki. Tu również było sporo emocji, a w powietrzu unosił się duch (zdrowej) rywalizacji.

Planszówki stanowiły ostatnią rundę – końcowy akcent Nocy Bibliotek 2017 w Zabrzu. Już teraz zaczynamy główkować, czym zaskoczyć naszych Czytelników za rok;)