„Zabrze jak z bajki” – 2018

Dawno, dawno temu… Ale nie za siedmioma górami i siedmioma lasami, tylko tu, w Zabrzu i na śląskiej ziemi, działy się rzeczy przedziwne i fantastyczne. Opowiadają o nich liczne baśnie, podania i legendy. Na ich kanwie powstał projekt „Zabrze jak z bajki” realizowany przez naszą bibliotekę w 2018 roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

„Zabrze jak z bajki” to cykl różnorodnych wydarzeń promujących regionalną i lokalną tradycję, pokazujących piękno oraz bogactwo miejscowej kultury. Pragniemy, aby mali zabrzanie poznali bohaterów od pokoleń zamieszkujących górnośląską wyobraźnię i sami mogli uczestniczyć w tym dziedzictwie. Sporo z zaplanowanych działań dotyczy lokalnych podań skupiających się wokół postaci legendarnego założyciela Zabrza – Zabrzeskiego, zamku, w którym mieszkał, i jego córki – Marysi Zabrzeskiej,  zamurowanej z rozkazu macochy w zamkowych piwnicach. To najbardziej znane miejscowe legendy, które warto przywoływać, a jednocześnie osadzić je w szerszym – ogólnośląskim – kontekście kulturowym.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 

Współpraca:

                                                                                        Stowarzyszenie „Janosch Familijo”

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

Skarby Skarbnika

Skarby Skarbnika

W przeddzień Barbórki, 3 grudnia br., zabrzańskie przedszkolaki odwiedził strażnik kopalni i opiekun górników – sam Skarbnik.

Zebrał i opracował…

Zebrał i opracował…

Równo 20 lat temu światło dzienne ujrzał niewielki tomik zatytułowany „Zabrzańskie legendy i podania”. Jego autor, historyk Bernard Szczech, spotkał się w Filii nr 6 MBP w Zabrzu z rokitnickimi uczniami.

Stworoki już wiszą

Stworoki już wiszą

W piątek, 9 listopada br., w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu otwarta została wystawa będąca pokłosiem zorganizowanego przez zabrzańską bibliotekę wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół plastycznych „Skarbnik, utopce, beboki i inni mieszkańcy śląskiej wyobraźni”.

Było gryfnie!

Było gryfnie!

Zbójnik Pistulka, król Jorguś Przepadzity i jego ciapowaty rycerz Zeflik, heksa Truda i trzygłowy drak, który chciał zeżreć królewską cerę. Pacynkową baśń obejrzały – a nawet wzięły w niej udział – dzieci z Przedszkola Nr 16 w Zaborzu.

Śmieszy, tumani, przestrasza…

Śmieszy, tumani, przestrasza…

Gawędziarz, z angielska storyteller. W realizowanym przez naszą bibliotekę projekcie „Zabrze jak z bajki” nie zabrakło zawodowego opowiadacza. 9 października br. filie nr 19 i 5 MBP w Zabrzu odwiedził Mateusz Świstak.

LEGENDA O MARYSI ZABRZESKIEJ ŻYWCEM ZAMUROWANEJ

LEGENDA O MARYSI ZABRZESKIEJ ŻYWCEM ZAMUROWANEJ

Dawno, dawno temu w tym miejscu, gdzie dziś stoi budynek zabrzańskiego teatru, wznosił się kamienny zamek. Władał nim rycerz, który miał ukochaną córkę Marysię. Po śmierci jej matki ożenił się po raz drugi z kobietą piękną, lecz o zimnym, złym sercu. Macocha nienawidziła Marysi za to, że zabiera jej uwagę i miłość męża. Rzeczywiście, rycerz […]

Z pionkami i kostką po Marysię

Z pionkami i kostką po Marysię

Zagramy? Oczywiście! Ale najpierw trzeba naszkicować i pokolorować planszę oraz przygotować zadania czekające na uczestników gry. A potem ruszamy „Uwolnić Marysię!”.

Ostatni z drużyny rycerza Zabrzeskiego

Ostatni z drużyny rycerza Zabrzeskiego

W czwartek, 19 lipca br., łucznik – jakby żywcem wyjęty ze średniowiecznej ryciny – powiódł grupę przedszkolaków i uczniów śladami zabrzańskich legend. Kim był tajemniczy przewodnik?

Ech, ty torbo malowana!

Ech, ty torbo malowana!

Po tych zajęciach ich uczestniczki poszły z torbami. Dosłownie. A na torbach beboki, Meluzyny, Skarbniki i inne śląskie stworoki.

Rodzinnie w Domu i w Ogrodzie

Rodzinnie w Domu i w Ogrodzie

W ramach XI Metropolitalnego Święta Rodziny zabrzańska biblioteka wspólnie z Klubem Inteligencji Katolickiej zorganizowała konferencję oraz uczestniczyła w pikniku w Ogrodzie Botanicznym.

Skip to content