Ocalić od zapomnienia – „Nasze Makoszowy” – 2018

Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia, to jest ta mała, najbliższa ojczyzna… ” – słowa Tadeusza Różewicza doskonale oddają ideę projektu, który składa się z cyklu spotkań i warsztatów dla i z mieszkańcami dzielnicy Zabrza – Makoszów, mających na celu wzmocnienie ich tożsamości lokalnej oraz uczestnictwa w kulturze. Efektem tych spotkań będzie druk albumu „Nasze Makoszowy”, stanowiącego zapis historii dzielnicy opowiedzianej słowami samych mieszkańców. Dodatkowo publikacja wzbogacona będzie zarówno prywatnymi i archiwalnymi materiałami pozyskanymi od makoszowian, jak i najnowszymi zdjęciami wykonanymi podczas warsztatów fotograficznych. Wysoki poziom edytorski publikacji gwarantuje udział w projekcie m.in. wybitnego grafika, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Mariana Oslislo.

Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

Bywalcy festynów

Lato to tradycyjnie czas pikników, festynów i innych spotkań na świeżym powietrzu. Nasza biblioteka ze swoją ofertą gościła ostatnio na dwóch takich imprezach.

Makoszowy „z buta”

W sobotę, 16 czerwca br., zabrzańska biblioteka zorganizowała „Spacer po Makoszowach” połączony z „mobilnym” warsztatem fotograficznym.