„Książka na piątkę, znakomity początek – osłona druga” – 2018

Kontynuacja projektu realizowanego w 2017 roku, który wzbudził ogromne zainteresowanie i okazał się dużym sukcesem, trafiając w potrzeby czytelnicze młodych zabrzan. Adresatami tej edycji są przede wszystkim dzieci i młodzież, którym poprzez wspólne dyskusje i kreatywną zabawę przybliżymy wartościową literaturę.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zawirowania wieku dojrzewania

Od końca października prawie do połowy grudnia br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu odbył się cykl sześciu warsztatów dla młodzieży pod wspólnym tytułem „Czytając – czytam świat”.

Kawa, herbata, no i noskawer

Paweł Beręsewicz – znany i uznany autor książek dla dzieci – 27 listopada br. odwiedził naszą bibliotekę i spotkał się z małymi czytelnikami. Było elegancko, dowcipnie i bardzo sympatycznie.

Pisanie jak gotowanie zupy pomidorowej

Na dużej kartce została narysowana głowa w kształcie garnka. I potoczyła się opowieść o tworzeniu książek, pomysłach, uruchamianiu wyobraźni, pisaniu i ilustrowaniu. Gościem zabrzańskich przedszkolaków był Zofia Stanecka – autorka m.in. bardzo popularnej serii książek o przygodach Basi.

Mikrobiblioteki – makro sprawa

Siedzisz i nudzisz się? Poczytaj! 20 listopada br. – w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka – w Zabrzu otwarte zostały trzy mikrobiblioteki. Jest to element projektu „Książka na piątkę, znakomity początek” realizowanego przez naszą bibliotekę.

Warsztaty booktalkingu

W dniach 15 i 24 października w Filii nr 11 odbył się cykl trzech warsztatów booktalkingu dla uczniów SP nr 14 w Zabrzu. Warsztaty prowadziła Paulina Świtała. Wzięło w nich udział dziewięciu uczniów.

Na początku niech będzie słowo

– Czytajmy dzieciom jak najwcześniej, najlepiej już od urodzenia – apelowała inicjatorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska w czasie seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”.

Z Wojciechem Widłakiem w Kuleczkę

24.10.2018, godz. 16:30

Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk to bohaterowie. Pisarz Wojciech Widłak i ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska – to autorzy.

Trzy źródełka

Życie, wyobraźnia i język – o tych trzech źródłach inspiracji opowiadała zabrzańskim dzieciom poetka i pisarka Agnieszka Frączyk. Przyjechała do nas z Warszawy, w której mieszka i pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Książki na piątkę. Piątkowską Renatę

Koń Zbój, kilkuletnia, pełna fantastycznych pomysłów Rozalka oraz bohaterka z czasów okupacji Irena Sendlerowa. Co łączy te postacie? Autorka książek o nich – Renata Piątkowska.

Czytanie i reklamowanie

W dniu 10 lipca br. podczas kolejnych zajęć „Lata w bibliotece” Filia nr 11 zamieniła się w pracownię reklamy kreatywnej.

Prawie osiem Cukierków

Waldemar Cichoń – autor piszący dla dzieci – mieszka w Tychach z żoną, dwoma synami i dwoma kotami: Cukierkiem i Tradycją, zwaną też Pomyłką.

Czytając – czytam świat

Przez cały listopad br. w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP w Zabrzu odbywały się warsztaty „Czytając – czytam świat” skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych.