„Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” – 2017

Projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” realizowany jest w 2017 roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki” we współpracy z Zabrzańskim Stowarzyszeniem Wspierania Rodziny „Humanus” oraz stowarzyszeniem Kartel Kulturalny.

Projekt składa się z cyklu imprez, których celem jest poszerzenie oferty kulturalnej naszej Biblioteki. Wszystkie planowane imprezy mają jedno kluczowe zadanie: wprowadzić czytelnika w klimat czeskiej kultury, przede wszystkim literatury.

 

 

Współfinansowanie

Logo_Ministerstwa_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego.svg

Partnerzy

Kartel Kulturalny Humanus

Współpraca

Oficyna Kultuy  Oficyna   

  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zabrzu
  • Kino „ROMA”

 

 

Powiązane wpisy

Mistrzowie w duecie

Mistrzowie w duecie

Bohumil Hrabal i Jiři Menzel mocnym filmowym akcentem zakończyli projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” realizowany w tym roku przez zabrzańską MBP.

Ahjo! Krtek w kamishibai

Ahjo! Krtek w kamishibai

Krtek, czyli Krecik, to bohater popularnej czeskiej kreskówki. Kamishibai natomiast jest japońskim teatrzykiem obrazkowym. Do ich spotkania doszło w Filii nr 12 MBP w Zabrzu.

Czy umiemy „dyskursować”?

Czy umiemy „dyskursować”?

23.11.2017, godz. 18:00

Rozglądając się dokoła, trudno nie zauważyć, iż dobra dyskusja to obecnie towar bardzo deficytowy. Reaktywacja klubu „Dyskurs” z pewnością udowodni, że nie jest aż tak źle… Początek prawdziwie królewski!

V češtině, czyli po czesku

V češtině, czyli po czesku

W dniu 8 listopada w pełnej uczestników sali Uniwersytetu III Wieku przy placu Dworcowym w Zabrzu odbyły się otwarte wykłady poświęcone czeskiej historii i literaturze.

To tylko rock!

To tylko rock!

W ostatni piątek, 9 czerwca, połączone siły zabrzańskiej Biblioteki oraz trzech lokalnych stowarzyszeń – Humanus, Kartel Kulturalny oraz Oficyna Kultury – zorganizowały w pubie „Oficyna” koncerty dwóch zespołów: czeskiego Ajdontker oraz formacji z Bytomia AmigosUnited.

Nocne ucieczki i wycieczki

Nocne ucieczki i wycieczki

Noc Bibliotek już za nami. W sobotę, 3 czerwca, byliśmy w futurystycznych podziemiach moskiewskiego metra, w czarnobylskiej Zonie, odwiedziliśmy także naszych sąsiadów Czechów, po czym zawędrowaliśmy aż do RPA. Bo przecież „Czytanie porusza”, jak brzmiało hasło tegorocznej akcji.

Polak z Czechem – dwa bratanki?

Polak z Czechem – dwa bratanki?

Chyba jednak nie. Różnice w mentalności i stosunku do świata różnią nas od sąsiadów, a jednocześnie rodzą zainteresowanie, czasem wręcz fascynację, ich kulturą.