„Born in the U.S.A.” – 2018

„Amerykanin w Paryżu” to tytuł słynnego musicalu z 1951 r., w którym główną rolę zagrał Gene Kelly. Nasza biblioteka ma przyjemność w tym roku zaprosić na cykl imprez, które można by zatytułować „Amerykanie w Zabrzu”.

Projekt „Born in the U.S.A.” powstał z myślą o prezentacji szeroko rozumianej kultury Stanów Zjednoczonych, często przedstawianej wyłącznie przez pryzmat skomercjalizowanej popkultury. Naszym celem jest zweryfikowanie tego stereotypu. Poprzez spotkania z autorami piszącymi o USA (m.in. Dorota Warakomska) i podróżnikami, warsztaty tworzenia komiksów, projekcje filmów z klasyki kinematografii czy koncert jazzowy chcemy poszerzyć wiedzę na temat różnych odmian i obszarów amerykańskiej kultury.

Projekt ma nie tylko charakter popularyzatorski, ale też edukacyjny – planujemy organizację cyklu warsztatów dla młodzieży poświęconych nowym mediom, które w większości przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, a także seminarium podejmującego tematykę relacji polsko-amerykańskich.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powiązane wpisy

Amerykanie na ekranie

Amerykanie na ekranie

Przed kilku laty w Zabrzu działał Klub Filmowo-Literacki „Dyskurs” współorganizowany przez naszą bibliotekę i kino „Roma”. W ramach projektu „Born in the U.S.A.” MBP w Zabrzu nawiązała do tej tradycji.

Seminarium „Born in the U.S.A.”

Seminarium „Born in the U.S.A.”

Seminarium, które odbyło się 5 grudnia br. w Wyższej Szkole Technicznej w Zabrzu, było zwieńczeniem projektu „Born in the U.S.A.” realizowanego w tym roku przez naszą bibliotekę.

Przystanek (jej wysokość) Alaska

Przystanek (jej wysokość) Alaska

6194 m n.p.m. Tyle liczy sobie najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, dawniej Mount McKinley, w górach Alaska, zaliczany do Korony Ziemi. Wojciech „Kanion” Grzesiok wraz z Januszem Gołąbem i Andrzejem Życzkowskim zdobyli go w czerwcu 2015 roku.

Greyhound – taki amerykański pekaes

Greyhound – taki amerykański pekaes

Niezwykła zwykła. Marek Kosma Cieśliński od lat zafascynowany jest prowincją Stanów Zjednoczonych. Zjeździł ją wszerz i wzdłuż, podróżując popularnymi liniami autobusowymi Greyhound.

Umiesz pływać, to płyń…

Umiesz pływać, to płyń…

Tak w największym skrócie podsumowała mentalność Amerykanów i ich podejście do życiowych wyzwań Dorota Warakomska, która 20 września br. była gościem zabrzańskiej biblioteki.

Drogi i bezdroża Ameryki

Drogi i bezdroża Ameryki

20.09.2018, godz. 17:00

Parada znakomitych gości w zabrzańskiej MBP trwa. W czwartek – 20 września o g. 17.00 – spotykamy się z dziennikarką i publicystką, a przy tym wytrawną podróżniczką Dorotą Warakomską.

Z jazzem przez dekady

Z jazzem przez dekady

Żywiołowo, radośnie, energetycznie. W niedzielny wieczór, 16 września br., na scenie w zabrzańskim pubie „Oficyna” królował jazz.

Koniec na początku – to ci komiks!

Koniec na początku – to ci komiks!

– Zaczynamy od ostatniego obrazka z puentą całej historii – tak znany zabrzański plastyk Maciej Trzepałka wprowadzał w tajniki tworzenia komiksów dzieci ze świetlicy środowiskowej w Mikulczycach.

Bywalcy festynów

Bywalcy festynów

Lato to tradycyjnie czas pikników, festynów i innych spotkań na świeżym powietrzu. Nasza biblioteka ze swoją ofertą gościła ostatnio na dwóch takich imprezach.