Spotkanie z autorami biografii Kukuczki

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to  nie tylko portret legendarnego himalaisty, ale też przejmująca opowieść o determinacji i górach, o granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. 17 listopada w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu odbędzie się spotkanie z autorami jednej z najlepszych polskich książek 2016 roku. Początek o godz. 17.00.

– Logicznie rzecz biorąc, nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną – powiedział Jerzemu Kukuczce w oczy jeden z kolegów alpinistów. Upiorne fatum czy faktycznie był odpowiedzialny za śmierć, która niemal zawsze podczas jego wypraw zbierała żniwo? Czy skoro już komuś nie możesz pomóc, bo odpadł od ściany lub umarł na obrzęk płuc, nie powinieneś już wchodzić na szczyt, po wielu miesiącach przygotowań będący w zasięgu ręku, spełniając swe marzenia? Jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej stał się „wielki”? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise -Raj. Ciała nie odnaleziono., grób jest… pusty!

„Dla wielu osób z mojego pokolenia Kukuczka był herosem. Jednym z półbogów, którzy z uporem maniaka zdobywali kolejne ośmiotysięczniki. A mało kto w ludowej wówczas Polsce domyślał się, jaką cenę za chwilę wolności podczas kolejnych wypraw przychodziło mu płacić. A także jego najbliższym. Oto prawdziwa opowieść o człowieku, które prawie dobrnął do celu…” napisał Michał Nogaś, wyborcza.pl.

O Kukuczce oficjalnie mówiono: największy polski himalaista, wspaniały, dzielny, silny. A za plecami szeptano: twardy, szalony, uparty, mało wrażliwy, pozbawiony sumienia, nieskory do wzruszeń. Który obraz jest prawdziwy? Portret człowieka bezwzględnego, który całe swoje życie poświęcił pasji zdobywania najwyższych gór? Czy osoby szorstkiej, która nie potrafiła dobrać odpowiednich słów, by o górach opowiadać? „Kukuczka” to pierwsza biografia jednego z najsłynniejszych himalaistów świata – drugiego po Reinholdzie Messnerze, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum – wszystkich 14 szczytów Ziemi o  wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów. Biografia ujawnia nieznane wcześniej fakty z życia Kukuczki – okoliczności śmierci i pogrzebu, stosunek kolegów do Kukuczki. Sam Kukuczka opowiada po raz pierwszy o uczuciach, kompleksach, kulisach wypraw, kobietach w górach czy rywalizacji z Reinholdem Messnerem o Koronę Himalajów. Autorzy korzystali m.in.  z niepublikowanych pamiętników Jerzego Kukuczki.

/MAN/