×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Dyskusyjny Klub Książki

Instytut książkiDyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku.

Kluby działają przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.

Spotkania DKK organizuje również nasza biblioteka. Odbywają się one regularnie w Czytelni oraz w Filii nr 11.

Rok:    Miesiąc:   

DKK w marcu 2017

 • 6 mar

  Spotkanie poświęcone książce „Mnich” Matthew Gregory Lewisa

  „Ukazuje ona upadek pobożnego mnicha Ambrozjo, który spowodowany jest niepohamowanym pożądaniem do kobiety – pięknej, młodej i jakże niewinnej Antonii. Żądzę podsyca w nim wysłannica szatana – Matylda, przebrana za mnicha żyje obok Ambrozja, rozbudza w nim zwierzęce instynkty, wtajemnicza w czarną magię, seksualne igraszki i doprowadza do zaprzedania jego duszy szatanowi. Sceneria w której rozgrywa się powieść jest ponura i przerażająca, prawie wszystkie wydarzenia dzieją się pod osłoną nocy, w ogromnych zamczyskach, lochach wypełnionych trumnami, mieszkaniach nawiedzanych przez duchy. Trzeba wyzbyć się obrzydzenia, ponieważ Lewis nikogo nie oszczędza w brutalnych i bardzo obrazowych opisach...” (http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/mnich-matthew-gregory-lewis-vesper-2016.html)

  Herbaciarnia Czajnik (ul. Św. Barbary 18a)
  6.03.2017 , godz. 18:00
 • 22 mar

  DKK / Rokita Czyta: "Król" Szczepana Twardocha

  Spotkanie w ramach projektu Rokita Czyta, nawiązujące do powieści Szczepana Twardocha „Król”. Jest to powieść z mrocznym przesłaniem – bynajmniej niezwiązanym z krwawymi jatkami, komiksowymi scenami zabijania, gwałcenia, stosowania przemocy i innymi spektakularnymi czynami idącymi w parze z dzikością prostych mężczyzn. „Król” kreśli przygnębiający obraz polskiej sceny politycznej 1937 roku. Manipulacje, spiski, knowania – wszystko przedstawione w bezkompromisowym języku. Elita polityczna jest spolaryzowana. W siłę rośnie ugrupowanie nacjonalistyczne Bolesława Piaseckiego. To ono chce sprzątnąć warszawskiego trybuna robotniczo-chłopskiego poczynającego sobie z równą lekkością co Jakub Szapiro.” (http://krytycznymokiem.blogspot.com/2016/11/krol-szczepan-twardoch.html)

  Filia nr 6   (ul. Krakowska 52)
  22.03.2017 , godz. 18:00

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje