×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Przewodnik po katalogu OPAC

 

OPAC (Open Public Access Catalog) to część systemu bibliotecznego, prezentująca informację katalogową i informację o wypożyczeniach Czytelnikowi. Niniejszy krótki przewodnik ma na celu pokazanie Czytelnikom, jak poruszać się po katalogu OPAC. Jednocześnie chcemy Was zachęcić do jak najczęstszego korzystania z zasobów biblioteki.

Na stronę WWW katalogu OPAC można dostać się klikając odpowiedni link na stronie głównej Biblioteki (logo OPAC), wybierając zakładkę menu Zbiory, lub też wpisując w pole przeglądarki bezpośredni adres: http://www.biblioteka.zabrze.pl/opac.

Po wejściu na stronę pokaże się okno:

 logowanie

Jeśli chcesz skorzystać z katalogu jako użytkownik anonimowy, wystarczy, że klikniesz OK. Aby zalogować się na swoje konto (założone przy rejestracji w Bibliotece), musisz w odpowiednie pola wpisać numer karty bibliotecznej oraz hasło dostępu. Hasłem domyślnym, tj. nadawanych przy zapisywaniu się do Biblioteki, jest imię ojca pisane z dużej litery.

Po udanym zalogowaniu się zobaczysz ikonkę:

szukaj_wg

Kliknij nią, a ukaże się okno pozwalające przeszukiwać skatalogowane zbiory m.in. według tytułu, osoby lub hasła przedmiotowego.

Rozwiń listę Indeks i wybierz z niej żądaną opcję. Teraz w ostatnim polu tekstowym (nad przyciskiem SZUKAJ) wpisz poszukiwane przez siebie hasło, po czym kliknij SZUKAJ.

wyszukiwanie

Na przykład, aby znaleźć powieść Alberta Camus’a „Dżuma”, wybierzemy z listy opcję Wg tytułu i w ostatnim polu formularza wpiszemy wyraz „dżuma”. Po wciśnięciu SZUKAJ ujrzymy tabelkę pokazującą wszystkie znajdujące się w bazie książki, których tytuły zawierają podany przez nas wyraz:

tytulySpośród wyszukanych tytułów wybieramy ten, który nas interesuje, czyli w naszym przypadku „Dżuma”. Spowoduje to wyświetlenie się listy wydań danego tytułu.

wydania

Wybierając jedno z wydań przechodzimy do szczegółowego opisu danej pozycji.

dokumenty

Tabelka Dokumenty przeznaczone do wypożyczania, jak wskazuje jej nazwa, zawiera wszystkie skatalogowane egzemplarze danego wydania. Dla nas interesujące są przede wszystkim kolumny: NR INWENTARZA, STATUS oraz AKCJA.

NR INWENTARZA
Pole zawierające numer inwentarzowy danego egzemplarza. Pierwszym członem numeru jest zawsze oznaczenie filii bibliotecznej, na której się on znajduje. Oznaczenia filii opisane są poniżej.
STATUS
Pole określające dostępność danej książki: dostępna, wypożyczona lub niedostępna. Status „niedostępna – w opracowaniu” oznacza, że pozycja znajduje się w zbiorach, ale nie została jeszcze udostępniona czytelnikom. Wypożyczyć (zamówić) można jedynie pozycje mające status „dostępna”.
AKCJA
Pole zawierające opcję zamówienia danej książki (o ile jest ona dostępna) lub wyświetlenia informacji o terminie zwrotu.

Jeśli żaden z egzemplarzy nie jest dostępny, można w analogiczny sposób sprawdzić dostępność pozostałych wydań. Można też w takiej sytuacji dokonać rezerwacji wybranego wydania za pomocą opcji ZAREZERWUJ, widocznej u dołu tabelki z dokumentami do wypożyczania.

Ten sam tryb postępowania możesz zastosować do każdej opcji wyszukiwania, np. poprzez osobę czy hasło przedmiotowe.

Oznaczenia filii używane w katalogu OPAC

„K1″ – „K20″
Filia nr 1 – Filia nr 20
„KC”
Wypożyczalnia Centralna
„KCzyt”
Czytelnia Ogólna

* * *

Przewodnik w formie ulotki do wydruku można pobrać tutaj.


« Wstecz

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje