Bella Italia – 2021

Cykl imprez skupionych wokół kultury włoskiej będzie się wzajemnie dopełniał, prezentując jej szeroką panoramę. Poprzez cykl wydarzeń chcemy pokazać, jak ważna dla dziedzictwa światowego jest kultura włoska i jak wielki wpływ miała na wiele aspektów współczesnego świata. Wydarzenia w ramach projektu będą skoncentrowane na literaturze, ale nie zabraknie także filmu czy muzyki.

Celem nadrzędnym zadania jest wzrost poziomu uczestnictwa w kulturze literackiej mieszkańców Zabrza i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, przygotowywanie do bardziej świadomego odbioru dzieł literackich, popularyzacja literatury włoskiej, kształtowanie gustów czytelniczych poprzez uczestnictwo w spotkaniach autorskich, dyskusjach
literackich i warsztatach.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Powiązane wpisy

Zabrze-Warszawa-Paryż

Zabrze-Warszawa-Paryż

Spuścizna Wojciecha Karpińskiego była tematem przewodnim spotkania online w ramach projektu Bella Italia. Jego osobę przybliżyli znawcy literatury, ale również jego wieloletni przyjaciele.

Przegląd tygodnia #49

Przegląd tygodnia #49

To będzie tydzień pełny spotkań i nowości. Już teraz zapraszamy na ciekawe rozmowy i ostatnie w tym roku wydarzenia, w których będą brali udział autorzy. Zaplanowana jest także premiera książki!

Pamięć Włoch: Roberto Calasso

Pamięć Włoch: Roberto Calasso

Realizując projekt „Bella Italia” przybliżamy włoskie nazwiska, związane z literaturą i słowem. Tym razem nasza uwaga skupiona została na osobie Roberto Callaso.

Przegląd tygodnia #41

Przegląd tygodnia #41

To nie będzie zwykły październikowy tydzień. Można będzie pograć w gry, pooglądać film i posłuchać autorki książek. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was i spędźcie te popołudnia z nami.

Neapol w Zabrzu

Neapol w Zabrzu

Wieczór wypełniony piękną, włoską muzyką. Tak było w Kawiarni Artystycznej za sprawą pieśni neapolitańskich, w wykonaniu tenora Łukasza Gaja oraz Mirelli Malorny-Konopki.

Przegląd tygodnia #38

Przegląd tygodnia #38

Śpieszymy z porcją propozycji na ten tydzień. Zapowiadają się bowiem bardzo ciekawe trzy popołudnia, które mamy nadzieję, że spędzimy razem. Zapraszamy na wtorek, środę i czwartek.

Przegląd tygodnia #37

Przegląd tygodnia #37

Kino włoskie, warsztaty dla rodziców, spotkanie autorskie, a na koniec – gra w karty. Tak w skrócie przedstawia się ten tydzień. Kto ma ochotę spędzić go z nami? Na pewno nie będzie żałował.

Kreatywne lato

Kreatywne lato

Włoskie wakacje w Bibliotece? Dlaczego by nie. Taki klimat w Filii nr 9 zapewniły warsztaty realizowane w ramach akcji „Lato w Bibliotece”. Pozostały nie tylko wspomnienia, ale i namacalne pamiątki.

„Godziny włoskie” premiera

„Godziny włoskie” premiera

Zapraszamy na premierę polskiego wydania książki „Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa, z udziałem tłumaczki Anny Arno i redaktora Marka Zagańczyka. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca 2021 o godz. 17.00.

Niedzielny odjazd

Niedzielny odjazd

Już 13 czerwca widzimy się w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. W rozkładzie jazdy „Pociągu do książek” znalazły się stacje wypełnione książkami i bohaterami, dobrze znanym dzieciom. Sprawdźcie szczegóły!

Italia Jarosława Iwaszkiewicz

Italia Jarosława Iwaszkiewicz

Podróże pełne intuicji, sztuki, zabytków rzymskich oraz filozoficznego podejścia. Tym wszystkim wypełnione było spotkanie poświęcone Jarosławowi Iwaszkiewiczowi i jego Italii. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Italia Jarosława Iwaszkiewicza

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na spotkanie o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o którym opowiadać będzie Robert Papieski. Jarosław Iwaszkiewicz był prozaikiem, poetą, eseistą i tłumaczem; współtworzył grupę poetycką „Skamander”, współpracownik „Wiadomości Literackich”, redaktor naczelny magazynu „Twórczość” oraz wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisał wiersze, dramaty, powieści oraz […]

Sztuka wspomnień

Sztuka wspomnień

Beata Kowalska-Sionko przybliża postać Karoliny Lanckorońskiej. Losy, pochodzącej z arystokratycznej rodziny, historyk sztuki, powinien zainteresować miłośników sztuki, literatury oraz historii.

Spacer po Wenecji

Spacer po Wenecji

Dzięki tej rozmowie każdy mógł poczuć się jakby właśnie był na placu św. Marka lub płynął przez Canale Grande. O urokliwej Wenecja oraz swojej ostatniej książce – opowiadał eseista Adam Szczuciński.

Następny przystanek: Włochy

Następny przystanek: Włochy

Po literackich podróżach do USA, Japonii, Czech i Francji, teraz zabieramy naszych czytelników do Włoch. Już w piątek  startujemy z pierwszym wydarzeniem.