×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Co nowego?

 • 12 stycznia 2017

  Ferie w Bibliotece

  Jak co roku serdecznie zapraszamy dzieci pozostające podczas ferii zimowych w mieście do wzięcia udziału w akcji ZIMA W BIBLIOTECE. Z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Każda z filii przygotowała i będzie realizowała własny program zajęć, a więc: różnego rodzaju gry i zabawy, konkursy, quizy, zajęcia ruchowe, plastyczne, komputerowe, konkursy promujące czytelnictwo oraz […]

 • 29 listopada 2016

  Spotkania z historią – wspomnienie grudnia 1981

  Rok 2016 został ogłoszony przez Radnych Semiku Województwa Śląskiego Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”. 16 grudnia mija 35. lat od tejże tragedii. Rocznica ta zainspirowała tematykę kolejnych spotkań w ramach cyklu „Spotkania z historią”. 24 listopada odbyły się dwa spotkania poświecone tragicznym wydarzeniom.

 • 28 listopada 2016

  Zabrze republiką marzeń

  7 grudnia o godz. 17.00 w Kinie Roma w Zabrzu odbędzie się spotkanie z prof. Jerzym Jarzębskim i prof. Józefem Olejniczakiem zatytułowane „Profesorowie Jerzy Jarzębski i Józef Olejniczak w pokojach wyobraźni Schulza” Schulz – jeden z najbardziej niezwykłych i jednocześnie niedocenianych artystów kultury polskiej XX wieku. Wciąż odkrywany na świecie przez znanych pisarzy, filmowców, ludzi […]

 • 18 listopada 2016

  „Podziękować górze, że była łaskawa” – opowieść o Jerzym Kukuczce

  „Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa.”

 • 18 listopada 2016

  Lekcja księdza Knosały

  - 45 minut – tyle trwa lekcja i jest to optymalny czas koncentracji uwagi. Dlatego też postaramy się zmieścić w godzinie lekcyjnej – tak rozpoczął spotkanie promujące monografię „Historia miasta Zabrze” prowadzący je dziennikarz i historyk Józef Krzyk.

 • 4 listopada 2016

  Lwowski uczony i 20 milionów

  Oszacowano, że co najmniej tyle istnień ludzkich zostało uratowanych dzięki wynalezionej przez doktora Rudolfa Weigla szczepionce przeciw tyfusowi plamistemu. Książka Athura Allena „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami” była tematem kolejnego czwartkowego spotkania w Czytelni Ogólnej i Prasy MBP. A jego gościem – mieszkająca w Zabrzu wnuczka badacza Krystyna Weigl-Albert.

 • 26 października 2016

  Ruch na półce, czyli spółka sportu z biblioteką

  W poniedziałek 24 października Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprosiło na siódmą już konferencję naukową, która tym razem poświęcona była tematyce sportowej i turystycznej. „Kultura fizyczna w Zabrzu” – taki tytuł nosiło to spotkanie, a problematyka na nim poruszana miała bardzo przekrojowy charakter. Od historii zabrzańskiego sportu, poprzez obiekty, którymi miasto dysponuje, po postacie najwybitniejszych sportowców i animatorów turystyki.

 • 21 października 2016

  Arytmetyka pamięci

  310 wyjazdów, 5149 otrzymanych przesyłek, 1729 wizyt przyjętych w swoim domu. Czesław Blicharski, który od 1956 roku na stałe związany był z Zabrzem, urodził się i wychował w Tarnopolu. Przez kilkadziesiąt lat gromadził dokumenty, fotografie i wszelkie inne materialne ślady związane z ukochaną „małą ojczyzną” na Kresach.

 • 6 października 2016

  Opowieść z lwim pazurem i zębem rekina

  „Spotkanie z podróżnikiem” to cykl comiesięcznych imprez organizowanych w rokitnickiej Filii nr 6 MBP przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kartel Kulturalny. 5 października gościem cyklu był Michał Juraszek z pokazem „RPA – kraj kontrastów na krańcu Afryki”.

 • 4 października 2016

  Bibliotekarze na „Skarbnikowych godach”

  Uczestniczyliśmy w „Skarbnikowych godach” – uroczystych obchodach 94. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Na stoisku książnicy w Parku Poległych Bohaterów można było nabyć wydane przez bibliotekę, bogato ilustrowane, albumy wspomnieniowo-monograficzne dzielnic Zabrza oraz zaopatrzyć się w interesująco zaprojektowaną plakietkę naszej placówki. Wspaniała pogoda, charakterystyczna dla złotej polskiej jesieni i świetne nastroje sprawiły, że plakietki poszły jak…. świeże bułeczki.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Instytucje kultury

Muzeum Górnictwa Węglowego Teatr Nowy
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu Muzeum Miejskie w Zabrzu 
Miejski Ośrodek Kultury Filharmonia Zabrzańska
Skansen Górniczy "Królowa Luiza"  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO

Polecamy


Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje