×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Polak z Czechem – dwa bratanki?

Opublikowano: 15 maja 2017

Chyba jednak nie. Różnice w mentalności i stosunku do świata różnią nas od sąsiadów, a jednocześnie rodzą zainteresowanie, czasem wręcz fascynację, ich kulturą. Nowy cykl MBP w Zabrzu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” ma tę ciekawość – choć w małej cząstce – zaspokoić.

Rozpoczęliśmy 11 maja spotkaniem z Aleksandrem Kaczorowskim w Czytelni Ogólnej MBP. Gość – jeden z najlepszych znawców „czeszczyzny” w Polsce – jest m.in. tłumaczem literatury czeskiej oraz autorem biografii Vaclava Havla i Bohumila Hrabala. I właśnie Hrabal – jego życie i proza, którą tworzył, stanowiły przewodni temat wieczoru w bibliotece. Aleksander Kaczorowski to znakomity gawędziarz, rozkochany w Czechach, dlatego też spodziewaliśmy się wciągającej opowieści. I nikt chyba nie doznał zawodu: w czasie dwugodzinnego spotkania można było poznać miejsca bliskie Hrabalowi, te, w których rodziły się jego najlepsze opowieści, dowiedzieć się szczegółów z jego życia i zgłębić psychikę pisarza. Opowieść uzupełniały fotografie ludzi i miejsc związanych z autorem „Zbyt głośnej samotności”.

IMG_1697

Zapraszamy na kolejne imprezy w ramach cyklu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie”. 23 maja „Rokita czyta” powieść Pavla Kohuta „Kacica” (Filia nr 6), 3 czerwca spotkamy się z podróżnikiem Piotrem Paczullą na prelekcji „Wędrówki czeskie – dalsze i bliższe” (Czytelnia Ogólna MBP), a 9 czerwca posłuchamy koncertu zespołu Ajdontker (ul. Wyzwolenia 209).  Z kolei 3 lipca Dyskusyjny Klub Książki, a w nim powieść Michala Ajvaza „Podróż na południe” (Herbaciarnia „Czajnik”), a na koniec – jako zwieńczenie cyklu – wyjazd do Ostrawy „Śladami czeskich pisarzy” (16 września).

Logo_Ministerstwa_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego.svg  Projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” dofinansowano ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego


« Wstecz

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje