×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Chwalimy się. A co, raz w roku można!

Opublikowano: 12 maja 2017

W czwartek – 11 maja br.– miała miejsce bliska sercom wszystkich zabrzańskich bibliotekarzy uroczystość. Z okazji Światowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zostali uhonorowani pracownicy MBP, którzy w ostatnim roku wyróżnili się w swojej pracy.

DSC02115

Zawsze wyobrażałem sobie raj jako bibliotekę – nigdy jako ogród„. Te słowa znanego pisarza Jorge Luisa Borgesa przytoczył w swoim wystąpieniu Dariusz Walerjański – przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze, jeden z gości uroczystego spotkania, które odbyło się w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Święto bibliotekarzy uświetnili także swoją obecnością: Krzysztof Lewandowski – zastępca Prezydent Miasta Zabrze, Urszula Potyka i Tomasz Olichwer – członkowie Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta oraz prof. Bolesław Pochopień – laureat honorowego tytułu Przyjaciel Biblioteki w Zabrzu. Pan Krzysztof Lewandowski złożył na ręce dyrektora MBP w Zabrzu Tomasza Iwasiów pismo od Prezydent Miasta Małgorzaty Mańki-Szulik, w którym dziękuje ona bibliotekarzom za ich pracę i wkład w rozwój lokalnej kultury.

Po kilkuletniej przerwie MBP w Zabrzu powróciła do zwyczaju honorowania zasłużonych dla niej osób tytułem Przyjaciela Biblioteki. W tym roku został nim Rafał Przybylok z herbaciarni „Czajnik”, który regularnie gości u siebie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, a także jest aktywnym uczestnikiem i darczyńcą wielu bibliotecznych akcji.

Tradycyjnie przyznano również tytuł Bibliotekarza Roku. Została nim Sylwia Grzegorzyca-Konsek z Filii nr 13.

Nagrody dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymali: Anna Bożek-Jeglorz z Filii nr 11, Beata Dunia z Wypożyczalni Centralnej, Maria Duszyńska pracująca w Filiach nr 4 i 9, Aleksandra Jaromin – kierowniczka Filii nr 13, Jolanta Kornacka-Klein z Filii nr 6, Aleksandra Kuzon – kierowniczka Filii nr 2, Dagmara Łągiewka – kierowniczka Filii nr 5, Danuta Rup kierująca Działem Administracji, Bożena Serwatko – kierowniczka Kancelarii, Grażyna Świderek prowadząca Filię nr 20, Agata Woźniok szefująca Filii nr 11 oraz trzej panowie tworzący Dział Informatyczny MBP: Krzysztof Kasza, Michał Grzeszczuk i Michał Wawer.

DSC02143

Jak widać, w gronie nagrodzonych dominują kobiety. Nic w tym dziwnego – to one stanowią trzon załogi biblioteki, nie tylko zabrzańskiej zresztą. Zaczęliśmy cytatem, zatem na koniec również cytat, bardzo „damski” w wymowie. „Bibliotekarki powtarzają jedynie gest Ewy: podają chłopcom owoce z Drzewa Poznania i gest ten będzie trwał aż po ostateczny kres czasów, czyli po kres bibliotek„. To słowa pisarza Andrzeja Stasiuka, który na książkach, a i na kobietach zna się jak mało kto.

 


« Wstecz

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje