×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

W czytelni od rana do wieczora

Opublikowano: 31 marca 2017

W czwartek – 30 marca – Czytelnia Ogólna MBP w Zabrzu dwukrotnie wypełniła się gośćmi, którzy… zamykali i otwierali. W tej właśnie kolejności.

Janosch-finisaż-3

Najpierw, przed południem, pojawiła się tam grupa maluchów z Przedszkola Miejskiego nr 28 noszącego imię Janoscha na finisażu wystawy prac dzieci inspirowanych rysunkami słynnego zabrzanina. Był to ostatni akcent cyklu imprez „Janosch. uRodziny”, zorganizowanych przez Miasto Zabrze. Jeśli czytelnia, to oczywiście nie mogło zabraknąć czytania. W czasie spotkania fragmenty książek Janoscha – twórcy postaci Misia i Tygryska (oraz Tygryskowej Kaczki) – zaprezentowali: Dorota Szatters – Naczelnik Wydziału Kultury i Dziedzictwa UM w Zabrzu, Natalia Wojtoń – Wicedyrektor MBP, Czesław Zdechlikiewicz – Koordynator Centrum Organizacji Pozarządowych, a także Henryk Sikora z Działu Instrukcyjno-Metodycznego naszej biblioteki, prywatnie oddany dziadek dwóch wnuków.

Janosch-finisaż-4Zabawy z dziećmi poprowadziła kierująca Czytelnią Ogólną MBP Katarzyna Sielska-Mielnikiewicz. Było wesoło, z polotem i fantazją. Całkiem po janoschowemu.

 

 

 

 Inny charakter miało drugie spotkanie – otwierające obchody Dni Papieskich w Zabrzu. Nasza biblioteka we współpracy z Klubem Inteligencji Katolickiej zaprosiła na wieczór literacki inspirowany pamięcią o św. Janie Pawle II.

papiez 002

Rocznica śmierci Papieża Polaka stała się okazją do poetyckiej refleksji, zadumy nad ludzkim losem, przemijaniem, miejscem wiary w życiu każdego z nas. Fragmenty swojej twórczości zaprezentowali poeci, m.in. Dorota Szatters, Zofia Biryńczyk-Borówka, Krystyna Postrzednik i Józef Piontek. papiez 013Natomiast wiersze Karola Wojtyły, patrona wieczoru, przeczytał Henryk Sikora z MBP. Dni Papieskie w Zabrzu zostały zainaugurowane w kameralnej, poetyckiej atmosferze, przy nastrojowym blasku świec i dźwiękach pieśni wykonywanych przez Joannę Dziwisz.


« Wstecz

Instytucje kultury

Muzeum Górnictwa Węglowego Teatr Nowy
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu Muzeum Miejskie w Zabrzu 
Miejski Ośrodek Kultury Filharmonia Zabrzańska
Skansen Górniczy "Królowa Luiza"  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO

Polecamy


Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje