×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Zapraszamy do wypełnienia ankiety:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

Spotkania z historią – wspomnienie grudnia 1981

Opublikowano: 29 listopada 2016

Rok 2016 został ogłoszony przez Radnych Semiku Województwa Śląskiego Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”. 16 grudnia mija 35. lat od tejże tragedii. Rocznica ta zainspirowała tematykę kolejnych spotkań w ramach cyklu „Spotkania z historią” – Strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek”.

24 listopada odbyły się dwa spotkania – przedpołudniowe z młodzieżą, na którym gościliśmy historyka ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, pana Sebastiana Reńcę, który przybliżył fakty dotyczące wydarzeń i dokonano projekcji filmu Życiorysy z bliznami, i popołudniowe – dla dorosłych, na którym można było zapoznać się z relacją świadka historii pana Krzysztofa Pluszczyka, obecny był również dyrektor wspomnianego Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach pan Robert Ciupa, a spotkanie to prowadził pan Zbigniew Gołasz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 


« Wstecz

Instytucje kultury

Muzeum Górnictwa Węglowego Teatr Nowy
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu Muzeum Miejskie w Zabrzu 
Miejski Ośrodek Kultury Filharmonia Zabrzańska
Skansen Górniczy "Królowa Luiza"  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO

Polecamy


Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje