×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

„Podziękować górze, że była łaskawa” – opowieść o Jerzym Kukuczce

Opublikowano: 18 listopada 2016

„Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa.

Jerzy Kukuczka, „Mój pionowy świat”

W czwartek, 17 listopada, w Czytelni Ogólnej zabrzańskiej biblioteki odbyło się spotkanie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami fascynującej biografii „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. W swojej książce stworzyli portret człowieka o niezwykłym harcie ducha i sile woli, uparcie dążącego do celu. Prawdziwego, twardego mężczyzny, syna górali istebniańskich (urodził się i wychował w Bogucicach).

Portret ten powstał na podstawie po raz pierwszy publikowanych pamiętnikarskich zapisów Kukuczki, jego książek, rozmów z żoną Celiną, wywiadów z przyjaciółmi i partnerami z wspólnych wspinaczek, a uzupełnia go bogaty wybór fotografii z życia „człowieka, który prawie dobrnął do celu”, jak napisał o nim dziennikarz Michał Nogaś. Przypomnijmy, że legendarny zdobywca Korony Himalajów i Karakorum zginął w 1989 roku w czasie trzeciej już próby pokonania południowej ściany Lhotse, nierozwiązanego problemu alpinistycznego w owym czasie.

dsc01458dsc01463

 


« Wstecz

Instytucje kultury

Muzeum Górnictwa Węglowego Teatr Nowy
Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu Muzeum Miejskie w Zabrzu 
Miejski Ośrodek Kultury Filharmonia Zabrzańska
Skansen Górniczy "Królowa Luiza"  Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO

Polecamy

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje