Kurtyna zasłoniła się po raz ostatni

W wieku 67 lat zmarł Tadeusz Bradecki, aktor, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 r. w Zabrzu. W 1977 r. ukończył aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w 1984 r. na tej samej uczelni odebrał dyplom reżysera. Pozostał w stolicy Małopolski, gdzie związał się ze Starym Teatrem. Najpierw jako aktor, potem reżyser, a na końcu jako dyrektor artystyczny. W latach 2003–2007 był reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie, a od 2007 do 2013 zatrudniony w Teatrze Śląskim w Katowicach. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy.

Oprócz teatru Bradecki związał się także z polską kinematografią. Można go było zobaczyć w takich filmach jak: „Spirala”, „Constans”, Amator”, „Z biegiem lat, z biegiem dni” oraz „Dolina Issy” czy „Zieja”.

Natomiast swoimi felietonami dzielił się na łamach „Dialogu”, a w ubiegłym roku jego teksty zostały zebrane w zbiorze „Koniec końców”.

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Doceniany był każdy aspekt, którym się zajmował. Otrzymał bowiem nagrody za grę aktorską w teatrze oraz w filmach, doceniany był jako reżyser sztuk teatralnych oraz popularyzator kultury. Otrzymał Nagrodę im. Leona Schillera, Srebrny Medal Gloria Artis Zasłużony Kulturze, Oskara Plastyków Wrocławskich, Złotą Maskę i wiele innych nagród.