Trzy po trzy o mamach

Jest tak ważną osobą, że niejeden autor znajduje dla niej miejsce w swojej książce. Albo jest ona dla nich, albo o nich. Z okazji Dnia Mamy proponujemy 3 książki dla mam, o mamach i z mamą roli głównej.

Jest pierwsza, gdy coś się dzieje, pierwsza by służyć radą, pierwsza, do której się zwracamy z problemem i ostatnia stojącą przy nas zawsze. Jak ważna jest mama, to najlepiej wiedzą najmłodsi, bo to oni spędzają z nią najwięcej czasu i razem z nią sięgają po książkę, czasami nawet po raz pierwszy. Przeczytają ją razem lub zachęcone przekonują się do samodzielnego czytania. Mama pokazywana jest w bogato ilustrowanych opowiadaniach na wiele różnych sposobów. Od takich, które przedstawiają ją w roli bohatera, przez pogromczynie codziennych sytuacji, kończąc na rolach, na które same mamy by nie wpadły. Przyznajmy jednak, że we wszystkich książkach dla dzieci, bez różnicy na to jakie stoją przez mamą zadania, zawsze jest ona bohaterką, która potrafi sobie poradzić z wszystkim i w każdej sytuacji.

Oto nasze 3 propozycje, by poczytać wspólnie:

  1. Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie”, Raquel Diaz Reguera

Na pierwszy rzut oka młodych i starszych czytelników zachwycą piękne ilustracje. Następnie poznają role, w które wcielają się mamy, opisane w przezabawny sposób.

  1. Filip i mama, która zapomniała”, Piji Lindenbaum

Dużo ilustracji i niewiele słów sprawdza się u tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Sama historia natomiast opowiada o mamie, która zamienia się w smoka i wspólnej podróży z synem w poszukiwaniu antidotum.

  1. Super M”, Dawid Ryski  

Pozostając w klimacie bohaterskim nie ma lepszej książki, niż ta która już samym tytułem wskazuje na super moce. Super M, bo przecież mamie niestraszne dziury w spodniach, potwory pod łóżkiem czy okiełznanie kilku rzeczy na raz.

To dla małych i ich mam. Nie zapominajmy, że mama też lubi czasami odpocząć. Może wtedy usiąść i poczytać o losach innych mam, ich problemach, rozterkach, radości i smutku. Proponujemy trzy równe obrazy, trzy różne książki, z wyjątkowym tematem przewodnim – mamą. Oto one:

  1. Matka swojej córki”, Iwona Żytkowiak

Mama postrzegana z perspektywy jej córki, która sama jest matką. I jak to w życiu bywa, nie potrafią żyć ze sobą, ale bez siebie też nie.

  1. Idealne matki”, Doris Lessing

Dwie przyjaciółki, dwie matki i ich dwóch synów. Historia opowiada o głębokich rodzinnych więzach, wieloletniej przyjaźni i tajemnicach.

  1. Milczenie matki”, Kelly Rimmer

Milczenia w tej książce jest dużo więcej, ale czy matka powinna chronić swoje dziecko za wszelką cenę, nawet po śmierci?

Ostatnia propozycja jest skierowana wyłącznie dla mam, które chcą zadbać o swoje zdrowie. 3 propozycje psychologicznych poradników, mogą korzystnie wpłynąć na ich otoczenie oraz ich bliskich:

  1. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do na mówiły”. Adele Faber, Elaine Mazlish

Naszpikowany przykładami i praktyczną wiedzą poradnik dla tych, którzy na co dzień toczą bitwę z własnymi dziećmi.

  1. Mama w sam raz. Jak wrzucić na luz i być w końcu szczęśliwą mamą”, Joanna Kokoszkiewicz

Uświadamia, że naszym pociechom nie będzie dobrze, jeśli ich mamy same ze sobą nie będą czuły się dobrze.

  1. Mama lama, czyli macierzyństwo i inne przypadłości życiowe”, Anna Weber, Agnieszka Woźniak

Macierzyństwo opisane przez dwie mamy, które same nazywają się lamami. Dzielą się swoimi doświadczeniami, szukają idealnego sposobu na wychowanie, a w tym wszystkim tocząc zwyczajne życie, borykając się z problemami jak każdy.

A na koniec proponujemy zwiększoną dawkę, aż potrójną kompilacje. 3 książki składające się w jedną całość. Joanna Miszczuk i jej historia kobiet z rodziny Góreckiej. Ta saga o kilku pokoleniach kobiet tylko utwierdza w przekonaniu jak wielka siła i moc tkwi w rodzinnych więzach.„Matki, żony, czarownice” to pierwszy tom o losach przeplatanych radością, miłością i lekcjami życia.

Miłej lektury, ale przede wszystkim, jeszcze raz życzymy mamom wszystkiego najlepszego!

Skip to content