Uff, jak gorąco!

Mimo kiepskiej pogody w czasie tegorocznych obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek panowała bardzo ciepła atmosfera. A zaczęło się od słów Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik o płomiennym zapale. Słowem zapaleniec nazwany został Paweł Dobrzelecki – pracownik MBP w Zabrzu, tegoroczny laureat tytułu Ogólnopolskiego Bibliotekarza Roku.

Ale po kolei. W czwartek, 9 maja br., w zabrzańskiej Arenie spotkali się wszyscy pracownicy naszej biblioteki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pani Prezydent Miasta Zabrze, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Dariusz Walerjański, naczelnicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa oraz Biura Współpracy z Zagranicą, przewodnicząca zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach Sylwia Błaszczyk, prof. Bolesław Pochopień i inni.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji działalności MBP w Zabrzu w 2018 r. Dyrektor Tomasz Iwasiów przedstawił – w liczbach i na fotografiach – relację z realizacji sześciu projektów ministerialnych, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. A jako że ruszyliśmy z realizacją pięciu tegorocznych – zaprosił na nadchodzące wydarzenia – m.in. spotkania z Joanną Bator, Szymonem Hołownią, prof. Zbigniewem Kudelskim i Zygmuntem Miłoszewskim.

MBP w Zabrzu tradycyjnie co roku przyznaje tytuł Przyjaciela Biblioteki. Tym razem uhonorowany nim został Janusz Kawka – animator kultury z Rokitnicy, jeden z założycieli stowarzyszenia Kartel Kulturalny. Stowarzyszenie to od lat współpracuje z Filią nr 6 MBP, organizując wiele interesujących wydarzeń kulturalnych.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to doskonała okazja, by wyróżnić pracowników wykazujących się największym zaangażowaniem. W tym roku światła jupiterów skierowane były przede wszystkim na Pawła Dobrzeleckiego, który otrzymał wiele gratulacji i życzeń od zaproszonych gości. Przyznawany corocznie tytuł Bibliotekarza Roku przypadł w udziale Grażynie Świderek kierującej Filią nr 20 MBP w Zabrzu. Grażyna bardzo aktywnie włącza się w życie biblioteki, a także społeczności dzielnicy, w której znajduje się jej filia, organizując wiele atrakcyjnych i wartościowych działań zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w tym środowisko osób niepełnosprawnych. Wśród nagrodzonych pracowników znaleźli się także: Danuta Broś, Zuzanna Cajza, Ewa Chuć, Sylwia Grzegorzyca-Konsek, Beata Hoffrichter, Dagmara Łągiewka, Justyna Konieczny, Jolanta Kornacka-Klein, Beata Machlińska i Arleta Mierczyk.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i rozmowami w tzw. kuluarach, gdzie również atmosfera była ciepła i prawie domowa. Mimo chłodu i deszczu za oknami;)