„Primus inter pares”

Paweł Dobrzelecki jest związany z zabrzańską biblioteką od trzynastu lat. Od kilku pracuje jako specjalista ds. projektów, promocji i marketingu MBP w Zabrzu. Dzięki swojemu entuzjazmowi i zaangażowaniu połączonym z uporem oraz wytrwałością (bardzo cenny miks;) udało mu się w ubiegłym roku pozyskać środki na realizację sześciu projektów (dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Dzięki temu lato i jesień 2018 r. upłynęły w zabrzańskiej książnicy bardzo intensywnie, wśród mnóstwa spotkań autorskich, warsztatów, seminariów i innych propozycji, które przyciągnęły do biblioteki setki, a nawet tysiące osób. Dokładnie 5229, jak podliczyliśmy w raportach z realizacji projektów.

Autorskim pomysłem Pawła był projekt „Kryminalne zagadki Śląska” – pierwszy festiwal kryminału na Górnym Śląsku, jak określił go „Dziennik Zachodni”. Drugim jego ukochanym „dzieckiem” jest „Książka na piątkę, znakomity początek” – projekt promujący wśród dzieci i ich rodziców wartościowe, godne polecenia, kształtujące charakter i rozwijające wyobraźnię książki znakomitych polskich twórców literatury dziecięcej. Projekt ten w 2019 roku realizowany jest już po raz trzeci z rzędu, a na brak pomysłów czy interesujących tytułów nie można narzekać. Sam Paweł – zaczytany i czytający ojciec przedszkolaka Jasia – cieszy się (jak dziecko;), widząc kilkulatków i ich opiekunów buszujących wśród bibliotecznych regałów.

Konkurs na Bibliotekarza Roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Finaliści pierwszego etapu przechodzą do kolejnego, który wyłania Polskiego Bibliotekarza Roku wśród kandydatów z całego kraju. Trzymamy kciuki za Pawła w drugim etapie! Wyniki poznamy pod koniec kwietnia br.

                                             

                                              Paweł Dobrzelecki – Śląski Bibliotekarz Roku 2018 – w akcji