Od sepii do selfie – spotkanie z fotografem

Krzysztof Błaszczyk prowadzi KB Studio „Photography & Movie” i wykonuje ślubne oraz indywidualne sesje fotograficzne. Jak mówi sam o sobie, fotografowanie to jego wieloletnia pasja.

W czasie spotkania dzieci miały okazję poznać dawny i współczesny sprzęt fotograficzny oraz niezbędne akcesoria wykorzystywane podczas sesji w studio lub w plenerze. Dowiedziały się, że wyraz „fotografia” oznacza „rysowanie za pomocą światła”, a także poznały znaczenie trudnych słów związanych z procesem fotografowania, takich jak: klisza, ciemnia, obiektyw, atelier czy matryca. Fotograf wyjaśnił również sposób działania aparatu fotograficznego i omówił różnice między fotografią tradycyjną i cyfrową.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja zdjęć na laptopie, które nasz gość wykonał w różnych okolicznościach, różnym osobom oraz obiektom (np. zdjęcie wykonane za pomocą drona). Uczniowie zobaczyli, jak wygląda tradycyjna klisza fotograficzna oraz mieli okazję zaznajomić się ze starymi fotografiami, które były wykonywane 20, 30, a nawet 100 lat temu. Usłyszeli o różnicach, które występują pomiędzy zdjęciami czarno-białymi, w kolorze sepii, kolorowymi a cyfrowymi. Spotkanie unaoczniło jego uczestnikom, jak długą drogę przeszedł proces fotografowania, począwszy od czasów, gdy około dwieście lat temu wykonano pierwszą na świecie fotografię, aż do dnia dzisiejszego, kiedy zdjęcia robi każdy, kto ma aparat w swoim telefonie komórkowym.

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały także książki z naszej filii poruszające tematykę fotografowania oraz historii aparatu fotograficznego.

Każdy uczestnik miał okazję zrobić fotografię starym aparatem dwuobiektywowym, a na koniec pan Krzysztof Błaszczyk wykonał grupowe selfie za pomocą obiektywu typu „rybie oko”, który daje możliwość szerokiego pola widzenia. Spotkanie pokazało, jak wielka jest moc fotografii, która potrafi zatrzymać w kadrze wycinek czasu i uwiecznić go dla przyszłych pokoleń.