Biblioteko, jesteś eko!

Filia nr 5 MBP w Zabrzu zorganizowała drugą edycję cyklu zajęć z edukacji ekologicznej w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, który przypada na 5 czerwca.

W siedmiu zajęciach uczestniczyło 150 dzieci z Zespołu Przedszkolnego nr 1, Katolickiego Przedszkola TĘCZA, Przedszkola nr 35 i 45 oraz uczniowie ze szkół podstawowych nr 24, 26 i 27.

Przysłowiową wisienką na torcie była opowieść w formie teatrzyku kamishibai autorstwa Tomasza Trojanowskiego „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Publikacja ta powstała w ramach trzeciej edycji projektu „Edukacja globalna dla najmłodszych”.

Literackie inspiracje czerpaliśmy z „Drzewa darów” Shela Silversteina, a potem dyskutowaliśmy, przeglądając przeróżne publikacje dotyczące przyrody i ekologii, o tym, co możemy zrobić, żeby chronić otaczającą nas faunę i florę – opowiada prowadząca zajęcia Dagmara Łągiewka. I dodaje: – Mówiliśmy o bezwzględnym zakazie śmiecenia, o segregowaniu odpadów, które wyrzucamy, o potrzebie oszczędzania wody i prądu. Była też mowa o próbach, które należy podjąć w celu eliminacji z naszego otoczenia wszechobecnego plastiku i innych tworzyw sztucznych, rozmawialiśmy o tym, jak zachowywać się w parku, lesie i innych miejscach, w których żyją zwierzęta.