Nasz „szkaciorz”

Henryk Sikora – wieloletni pracownik MBP w Zabrzu – w weekendy zmienia się w karcianego mistrza. Nie inaczej było w ostatnią sobotę, 5 maja br., kiedy to zdobył puchar III Grand Prix Turnieju Skata Sportowego w Piekarach Śląskich.

Skat to gra karciana, szczególnie popularna w Niemczech oraz na Śląsku i Kaszubach. W Polsce często nazywana jest „śląskim brydżem”, ponieważ to właśnie w naszym regionie wciąż pielęgnowana jest tradycja tych przypominających standardowego brydża rozgrywek.

Pan Henryk należy do bytomskiego klubu SAKOP 4 ASY. W skata gra od 15. roku życia, czyli już od kilkudziesięciu lat. Członek Polskiego Związku Skata regularnie uczestniczy w zawodach i turniejach w całej Polsce, prawie zawsze wracając do domu ze sportowymi trofeami. W Piekarach okazał się najlepszy wśród ponad 100 graczy. Gratulujemy najserdeczniej!

Przy okazji nadmieńmy, że Henryk Sikora z ramienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu jest organizatorem dorocznych Otwartych Mistrzostw Zabrza w Skacie, które odbywają się we wrześniu w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Biskupicach. Biorą w nich udział zarówno członkowie Polskiego Związku Skata, jak i gracze niezrzeszeni. Już teraz zapraszamy – będzie to okazja, aby zasiąść do karcianego stolika z naszym Mistrzem.