Zacieśniamy

W październiku ubiegłego roku grupa zabrzan odwiedziła Ostrawę i Frýdek-Mistek w ramach projektu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie”. W środę, 11 kwietnia br., dwuosobowa delegacja z zabrzańskiej biblioteki wybrała się do malowniczego Mistka po raz kolejny.

Wicedyrektor MBP w Zabrzu Natalia Wojtoń i szefująca Filii nr 5 Dagmara Łągiewka pojechały na zaproszenie tamtejszej biblioteki, która zorganizowała u siebie Dzień Polski. Na program imprezy złożyły się: wykład o literaturze polskiej, który wygłosił Petr Ligocky, wystawa polskich publikacji przełożonych na język czeski z księgozbioru biblioteki oraz degustacja tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Wcześniej panie miały okazję zwiedzić zamek Hukvaldy – jedną z największych tego typu budowli na Morawach – gdzie odbywa się słynny międzynarodowy festiwal muzyczny „Janáčkovy Hukvaldy”.

Mamy nadzieję, że tak ciekawie rozpoczęta współpraca naszych bibliotek będzie miała jeszcze wiele odsłon – z obopólną korzyścią.