Gorąca zima w mikulczyckiej „Piątce”

Nie było mowy o zapadaniu w zimowy sen! Filię nr 5 MBP w Zabrzu-Mikulczycach od początku roku odwiedziło setki dzieci, a prowadzące ją bibliotekarki same bywały często na „gościnnych występach” w okolicznych placówkach oświatowych.

Książki i czytanie to prawdziwa frajda – tym przekonaniem wszystkich bibliotekarzy Dagmara Łągiewka dzieliła się z mikulczyckimi przedszkolakami i uczniami. Najwyraźniej skutecznie, patrząc na liczbę małych czytelników przewijających się przez filię. Bibliotekarka opowiada: W przedszkolu nr 35, 45 i Zespole Przedszkolnym nr 1 czytałam legendę o Skarbniku, świętując Dzień Górnika, a obchody Dnia Kota umilaliśmy sobie kotką Milusią – bohaterką historyjki w teatrze Kamishibai, oprócz tego były też inne książkowe kocie historie. Poza tym gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 24, 26 i Katolickiej SP na lekcjach bibliotecznych, na których rozmawialiśmy o czytaniu: dlaczego warto, dlaczego książkę powinniśmy przedkładać nad komputer i smartfon, jak zostać czytelnikiem biblioteki. Byłam też w Szkole Podstawowej nr 24 szkolić kadrę pedagogiczną, jak zachęcić ucznia/dziecko do czytania, a pod koniec marca w tej samej szkole zostałam zaproszona na Dzień Otwarty i czytałam tam dzieciom różne historie.

W Filii nr 5 działa też ABC – ArtBookClub – który pozwala realizować dziecięce pasje artystyczne – Na ogół robimy rzeczy związane z obchodami świąt, np. laurki na Dzień Babci i Dziadka, maski karnawałowe czy wielkanocne pisanki – mówi Dagmara Łągiewka. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu.