Czytanie, spotkanie, oglądanie… i marsz!

Po raz kolejny zapraszamy na cykl wydarzeń okołoksiążkowych pod wspólną nazwą „W Zabrzu dobrze mi się czyta”. Imprezę organizuje Fundacja Wspierania Szkoły „Nasza Trójka” z wykorzystaniem środków finansowych miasta Zabrze. Współorganizatorami są: MBP w Zabrzu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury.

W programie akcji:

23.04.2018 – poniedziałek – godz. 17.30

ZSO nr 11 w Zabrzu, ul. H. Sienkiewicza 33

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DOROTĄ MASŁOWSKĄ

Dorota Masłowska – rocznik 1983. Dorastała w Wejherowie. Za debiutancką powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” otrzymała Paszport Polityki. Za drugą – „Pawia królowej” – Nagrodę Literacką „Nike”. Jest też autorką powieści „Kochanie, zabiłam nasze koty”, dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Między nami dobrze jest” i „Jak zostałam wiedźmą”. Jako Mister D. nagrała płytę „Społeczeństwo jest niemiłe” i piosenkę „Tęcza”. Najnowsza książka „Więcej niż możesz zjeść” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Konieczne potwierdzenie uczestnictwa – tel. 271 59 80

9.05.2018       ULICZNE CZYTANIE

• godz. 12.00-14.30

Happening, na którym uczniowie zabrzańskich szkół zaprezentują się czytając książki w centrum miasta, w okolicy placu Wolności. Będzie też miał miejsce przemarsz ulicami miasta, występ bębniarzy zespołu „Bębnoludy”. Planowany jest udział ok. 200 osób, głównie uczniów zabrzańskich szkół wszystkich typów.

• godz. 16.00-18.30 – plac Wolności

„Czytelnia pod chmurką”. Spotkanie przy muzyce. Czytanie fragmentów książek wraz z zaproszonymi zabrzańskimi osobistościami. Możliwość otrzymania podarunku książkowego, wymiana książek.

8-29.05.2018 – MOK, ul. 3 Maja 91a

Wystawa „Mistrzowie ilustracji”

Przygotowana przez wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie. Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka. Ilustracje zostaną zaprezentowane w formie efektownych 33 wielkoformatowych wydruków (190 cm x 120 cm), na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym.