Zabrze podziemne

W dniu 27 marca br. kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów IV LO i Zespołu Szkół nr 10 wzięła udział w „Spotkaniu z historią” zorganizowanym przez Filię nr 5 MBP w Zabrzu-Mikulczycach. Zbigniew Gołasz z katowickiego IPN opowiedział o związanych z naszym miastem żołnierzach wyklętych.

Kilkadziesiąt tysięcy osób przewinęło się przez opozycję niepodległościową działającą po zakończeniu II wojny światowej. Za jej koniec przyjęto datę 1 marca 1951 r., kiedy zastrzelony został przez UB płk Łukasz Ciepliński, aresztowany w Zabrzu trzy lata wcześniej. Była to jedna z kluczowych postaci organizacji Wolność i Niezawisłość, którego ważny ośrodek stanowiło nasze miasto. Obok WiN podziemną działalność niepodległościową prowadziły także m.in. Konspiracyjne Wojsko Polskie czy wywodzące się z harcerstwa Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. Zbigniew Gołasz przedstawił sylwetki ludzi, którzy zapisali się w historii, często płacąc za to najwyższą cenę – swojego życia.