„Przyjazna” na piątkę i pięćdziesiątkę

W dniu 7 marca br. zbiory zabrzańskiej biblioteki wzbogaciły się – tym razem nie o książki a o statuetkę – laur „Przyjazny dla Mikulczyc 2017”. MBP w Zabrzu została uhonorowana za wydanie albumu „Nasze Mikulczyce”.

To 5. publikacja w serii „Dzielnice Zabrza”, a nasza biblioteka została 50. laureatką w historii nagrody. Tym samym znalazła się w znakomitym gronie osób, instytucji i firm, które „wspierają Radę Dzielnicy Mikulczyce nie tylko życzliwym słowem i nastawieniem, ale przede wszystkim konkretnymi inicjatywami na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców„, jak powiedział Joachim Wienchor, przypominając, że laury „Przyjazny dla Mikulczyc” przyznawane są od 2008 r. Wśród dotychczasowych 49 wyróżnionych tym prestiżowym tytułem znaleźli się m.in. prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, prof. Krzysztof Nitsch, Piotr Muschalik, księża Józef Kusche i Piotr Klemens, Jan Chojnacki, Wilhelm Kowolik, Jerzy Gorgoń, chór „Resonans con tutti”, MOSIR „Sparta”, „Poch” Sp. z o.o., Państwowe Ogródki Działkowe, Caritas parafii św. Teresy i św. Wawrzyńca i wielu, wielu innych.

Gala „Przyjazny dla Mikulczyc” odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ul. Tarnopolskiej (Mieści się tam również filia naszej biblioteki o numerze – uwaga! – 5. To był naprawdę wieczór na „5”.) W części artystycznej zaprezentowali się młodzi mikulczanie: solistka skrzypaczka oraz zespół instrumentalno-wokalny „Zdziesiątkowani” z Zespołu Szkół nr 10.

Później nastąpiła prezentacja nagrodzonych i wręczanie laurów przez Panią Prezydent Zabrza. Dyrektor MBP w Zabrzu Tomasz Iwasiów i wicedyrektor Natalia Wojtoń stanęli w jednym rzędzie z pozostałą dwójką tegorocznych „Przyjaznych dla Mikulczyc” – reprezentującą mikulczyckie koło Polskiego Związku Emerytów i Rencistów Małgorzatą Daszek oraz wybitnym, znanym w świecie tenisistą Grzegorzem Panfilem. Odbierając statuetkę dyrekcja biblioteki podkreśliła znakomitą współpracę z mieszkańcami Mikulczyc w czasie zbierania i redagowania materiałów do albumu, który – jak powiedział Tomasz Iwasiów – pozwolił ocalić od zapomnienia wiele osób i wydarzeń z historii dzielnicy. Pani wicedyrektor Natalia Wojtoń zaś podziękowała mikulczanom za to, że „otworzyli swoje serca i drzwi swoich domów”, dzięki czemu książka mogła powstać.

Przypomnijmy, że album „Nasze Mikulczyce” jest najobszerniejszą z dotychczasowych monografii zabrzańskich dzielnic. Liczy 350 stron i zawiera 94 teksty napisane przez 62 autorów, ilustrowane 641 fotografiami. Zainteresowani mogą go nabyć w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu oraz mikulczyckich parafiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Wawrzyńca.