Pół roku grozy

Po raz kolejny historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej spotkali się z zabrzańskimi uczniami. Tym razem tematem był obóz NKWD w Toszku.

W czwartek, 25 stycznia br., w sali Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy placu Dworcowym zebrała się młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego, by posłuchać trzech doktorów: Sebastiana Rosenbauma, Bogusława Tracza i Dariusza Węgrzyna.

Opracowali oni pierwszą monografię łagru funkcjonującego przez sześć miesięcy 1945 roku na terenie szpitala psychiatrycznego w Toszku. Z zamieszczonych w książce „Tiurma-łagier Tost” relacji byłych więźniów oraz dokumentów, do których dotarli autorzy, wynika, że w obozie w bardzo trudnych warunkach byli przetrzymywani Niemcy – cywile podejrzewani o działalność dywersyjną, a także m.in. żołnierze Armii Krajowej. Panował głód, więźniów dziesiątkowały choroby. Publikację zamyka długa, licząca prawie cztery tysiące nazwisk lista ofiar. Pierwsze w tym roku „Spotkanie z historią” tradycyjnie już poprowadził Zbigniew Gołasz z katowickiego IPN, a wśród gości pojawił się wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.