Święty na Święta

Chciałam odnaleźć w nim żywego człowieka – tak o św. Bracie Albercie powiedziała autorka jego biografii Natalia Budzyńska. Była ona gościem zabrzańskiej biblioteki.
W dniach 14-16 grudnia MBP w Zabrzu po raz pierwszy zorganizowała świąteczny kiermasz „Szopka z Książkami”. Zainaugurowało go spotkanie z krakowską dziennikarką i pisarką Natalią Budzyńską. Jej książka „Brat Albert. Biografia” została wydana w mijającym roku nakładem wydawnictwa „Znak”. W czasie spotkania w Czytelni Ogólnej i Prasy autorka opowiadała o burzliwym życiu świętego, który przed założeniem habitu był i powstańcem styczniowym, i artystą malarzem, o potrzebie „odpatetyczniania” hagiografii – tak, by pokazać prawdziwych ludzi z krwi i kości, oraz wspomnieniach osób, które Brata Alberta znały i pracowały z nim. Spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Adam Chmielowski – Brat Albert. 7 obrazów z życia” zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji obchodzonego w 2017 Roku św. Brata Alberta.

Film ten mogli również obejrzeć goście kiermaszu „Szopka z Książkami”, który odbył się w kolejnych dwóch dniach – 15 i 16 grudnia. Swoją ofertę, liczącą ponad sześćset tytułów, zaprezentowało wydawnictwo „Znak”. Kupujących było sporo – szczególnym „wzięciem” cieszyły się biografie, pozycje historyczne oraz literatura piękna dla kobiet. Nie brakowało również nabywców książek i książeczek dla dzieci, czemu sprzyjał na pewno przedświąteczny, prezentowy czas. Ciekawe, ile z zakupionych na kiermaszu książek znalazło się pod choinkami zabrzan? I czy wszystkie są już przeczytane?

Dodajmy, że 10% dochodu ze sprzedaży zostało przekazane na działalność Zabrzańskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.