Być jak chleb… Zadanie od św. Brata Alberta

Postać tego niezwykłego zakonnika, dobroczyńcy ubogich i sierot, patronuje tegorocznemu kiermaszowi „Szopka z Książkami” organizowanemu przez MBP w Zabrzu.

Po pierwsze:

10% dochodu ze sprzedaży książek zostanie przekazana Zabrzańskiemu Kołu Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta na rzecz prowadzonych przez nie schronisk dla bezdomnych w naszym mieście.

Po drugie:

w czwartek – 14 grudnia br. o godz. 17.00 – zapraszamy do czytelni na spotkanie z Natalią Budzyńską, autorką pasjonującej biografii „Brat Albert” wydanej w tym roku przez krakowski „Znak”.

I po trzecie:

podczas tego spotkania, a także w trakcie trwania kiermaszu, 15 i 16 grudnia, emitowany będzie film dokumentalny „Adam Chmielowski − Brat Albert. 7 obrazów z życia” zrealizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji Roku św. Brata Alberta.

Jako biblioteka w ten sposób włączamy się także w obchody tego, kończącego się już Roku.

Adam Hilary Chmielowski (1845-1916) był duchownym, założycielem i zakonnikiem zgromadzenia albertynów, a w młodości powstańcem styczniowym i artystą malarzem. Jako brat Albert poświęcił się opiece nad biednymi, a szczególnie kalekami, sierotami i bezdomnymi, którym oddał swoje swoje siły, czas i dla których zrezygnował z artystycznej kariery. Dewiza jego życia – która nic nie straciła na aktualności – brzmiała: Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.

W 1989 roku Brat Albert Chmielowski został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.

… z dziadem dziad, z panem pan

Brat Albert był taki: z bratem – brat, z chłopem – chłop, z dziadem – dziad, z panem – pan. Te słowa Kunegundy Silukowskiej, współpracownicy Brata Alberta, przytacza w swojej książce „Brat Albert. Biografia” dziennikarka Natalia Budzyńska. Biografia przez nią napisana przedstawia człowieka z krwi i kości. Uczłowiecza świętego i pokazuje go takiego, jaki był naprawdę – surowego, bezpośredniego, twardego, ale równocześnie bezgranicznie kochającego.

Brat Albert patrzy wprost w obiektyw. Nie uśmiecha się, nie pozuje. Zniszczony habit jest przewiązany w pasie sznurem. Prawą rękę opiera na lasce, w lewej trzyma papierosa. Nie jest ckliwym staruszkiem. Miłość, jaką otaczał ubogich i wszystkich dookoła, była męska i radykalna. Wymagająca i wybaczająca. Po prostu ojcowska.

(fragment książki)

… zostać człowiekiem w nieludzkich czasach

Na półgodzinny film „Adam Chmielowski − Brat Albert. 7 obrazów z życia” składa się siedem opowieści osób, które idą jego śladami. O Bracie Albercie opowiadają siostry albertynki i bracia albertyni, abp Grzegorz Ryś, a także ci, dla których jego postawa jest inspiracją w życiu: Anna Dymna, Jan Mela i Krzysztof Zanussi. – Brat Albert uczy nas wszystkich, jak zostać człowiekiem w nieludzkich czasach. Takie czasy przychodzą i odchodzą. Natomiast jest pytanie, jak z nich wychodzi człowiek – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. To film o niezwykłym malarzu, który został świętym, pokazujący, jak wyglądała jego droga od dziecka, które zostało sierotą, przez czas malarstwa, depresję, aż po życie z ubogimi i dla nich.