V češtině, czyli po czesku

W dniu 8 listopada w pełnej uczestników sali Uniwersytetu III Wieku przy placu Dworcowym w Zabrzu odbyły się otwarte wykłady poświęcone czeskiej historii i literaturze – zarówno tej spod znaku Bohumila Hrabala i Milana Kundery, jak również młodych pisarzy tłumaczonych na język polski: Jaroslava Rudiša czy Michala Ajvaza.

Bardzo interesujący wykład, przygotowany przez dr Małgorzatę Kalitę, wygłosił w jej zastępstwie Konrad Wójcik, doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który przybliżył historię literatury czeskiej, wielokrotnie odnosząc ją do literatury rodzimej.

Nie mniej interesująca była opowieść na temat historii i ciekawostek dotyczących Frydka-Mistka. Autorem prezentacji był Petr Juřák z Muzeum Beskidzkiego. W tym miejscu należy wspomnieć, że w ramach wykładów w Zabrzu pojawiło się grono przedstawicieli Frydka- Mistka    na czele z Richardem Žabką, zastępcą burmistrza. Na zamknięcie Kama Buchalska, redaktor naczelna wydawnictwa Książkowe Klimaty, przedstawiła „gorące tytuły z Czech”, uświadamiając uczestnikom konferencji, że literatura czeska cały czas żyje i ewoluuje.

 

 

Poniżej relacja Telewizji Zabrze z konferencji:

Liczne grono miłośników kultury naszych południowych sąsiadów, odwiedziło zabrzańską Wszechnicę, w której odbył się cykl wykładów w ramach projektu "Czeskie inspiracje, nie tylko literackie". Spotkanie było okazją do poznania nie tylko czeskiej literatury ale również historii i sztuki.

Opublikowany przez TVZ – Telewizja Zabrze 9 listopada 2017

 

Seminarium odbyło się w ramach projektu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” realizowanego przez MBP w Zabrzu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.