Mistrzowie w duecie

Bohumil Hrabal i Jiři Menzel mocnym filmowym akcentem zakończyli projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” realizowany w tym roku przez zabrzańską MBP.

Projekcję w kinie „Roma”, wieczorem 23 listopada, poprzedziło wprowadzenie dr Małgorzaty Kality z Uniwersytetu Śląskiego traktujące o okolicznościach powstania filmu i jego historii.

„Obsługiwałem angielskiego króla” to szósta książka Hrabala sfilmowana przez Menzla. Po raz pierwszy los zetknął ich w 1965, gdy młody wówczas reżyser ekranizował jedną z nowel pisarza zatytułowaną „Śmierć pana Baltazara”. Potem były „Pociągi pod specjalnym nadzorem” uhonorowane Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, „Skowronki na uwięzi”, „Postrzyżyny” i „Święto przebiśniegu”. „Obsługiwałem…” jest historią kelnera, który marzy o zostaniu milionerem i konsekwentnie realizuje swój plan. Jest oportunistą, wykorzystuje okoliczności, nie włączając się w aktualne wydarzenia społeczne i polityczne. W międzyczasie do władzy dochodzi Hitler, do Czechosłowacji dociera II wojna światowa, a po niej następuje „władza ludu”. Bohater – Jan Dziecię – dopina swego: zostaje milionerem, ale w wyjątkowo niesprzyjających bogaczom czasach stalinowskich…
Hrabal nie osądzał swojego bohatera, ja też nie mam do tego prawa – powiedział w jednym z wywiadów Jiři Menzel. Zamiast tego obaj twórcy przyglądają mu się z dystansem i humorem, tak charakterystycznym dla prozy słynnego nymburczyka oraz filmów jego przyjaciela Menzla.

 

Projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.