Czy umiemy „dyskursować”?

Rozglądając się dokoła, trudno nie zauważyć, iż dobra dyskusja to obecnie towar bardzo deficytowy. Reaktywacja klubu „Dyskurs” z pewnością udowodni, że nie jest aż tak źle… Początek prawdziwie królewski!

Przed kilku laty w Zabrzu działał Klub Filmowo-Literacki „Dyskurs” współorganizowany przez naszą Bibliotekę i kino „Roma”. Każdorazowo na spotkanie składała się projekcja filmu połączona z wykładem na jego temat, a następnie dyskusją z publicznością. Prezentowane na ekranie dzieła były ekranizacjami tytułów literackich bądź nawiązywały do nich tematycznie. „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Plac Zbawiciela”, „Obywatel Havel”, „Gnój” – to kilka z „filmowo-literackich” tematów wówczas podejmowanych.

Teraz spróbujemy reaktywować „Dyskurs”. Dobrą do tego okazją jest projekt realizowany przez MBP w Zabrzu „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie”, w ramach którego odbędzie się projekcja filmu Jiřego Menzla „Obsługiwałem angielskiego króla” na podstawie znanej powieści Bohumila Hrabala. Wykład na temat jego twórczości wygłosi dr Małgorzata Kalita z Uniwersytetu Śląskiego, po czym przewidziana jest – oczywiście –  dyskusja.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 listopada br. o godz. 18:00 w kinie „Roma” (ul. Padlewskiego 4)

Wstęp wolny! Wejściówki do odbioru w Filiach nr 11, 13 i 20.

Projekt „Czeskie inspiracje – nie tylko literackie” dofinansowano ze środków Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.