Czym skorupka za młodu… Seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli

Znamy przysłowie o skorupce, która na starość „trąci” tym, czym za młodu nasiąknie. Zgadzając się, że „trąci” oznacza też „pachnie”, wyzwaniem dla bibliotekarzy i polonistów jest, aby pachniała książkami.

Z myślą o nauczycielach i bibliotekarzach szkolnych, a przede wszystkim ich uczniach, we wtorek – 24 października br. – przeprowadzone zostało seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. 

Stanowiło ono jeden z najważniejszych elementów projektu pod tym samym tytułem, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa”. Współorganizatorami seminarium była Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna filia w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, a także Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.

 Wszystkich, którzy zebrali się w gościnnej siedzibie MOK-u, łączy wspólne zadanie: proponować dzieciom i młodzieży dobrą literaturę, zachęcać do czytania książek, by stało się to ich przyjemnością i stałym nawykiem. W tym celu ogłaszane są ogólnopolskie konkursy, które wyłaniają najciekawsze i najbardziej wartościowe książki dla dzieci i młodzieży. Są to m.in. Nagroda Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku”, Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren czy Nagroda Donga. 

O nich właśnie i o innych jeszcze opowiadała pierwsza prelegentka – Justyna Konieczny, bibliotekarka z Filii nr 11 MBP w Zabrzu, inicjatorka i realizatorka wielu projektów czytelniczych dla maluchów.

Po niej wystąpił Michał Rusinek, laureat nagrody „Książka Roku” w 2012 roku za „Wierszyki domowe” – poznany jako wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie znany jako wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autor i tłumacz literatury dziecięcej. Opowiadał o języku literackim, którym można się bawić, szukać ciekawych, zaskakujących skojarzeń, zestawiać je ze sobą – co bardzo rozwija i poszerza horyzonty nie tylko małych ludzi.

Trzeci blok tematyczny poświęcony był również literaturze dziecięcej – ofertę swojego wydawnictwa zaprezentowały przedstawicielki „Znaku”, które wśród różnorodnych propozycji przedstawiły tuż-przedpremierowo książkę „Skok na smog”. Została ona potem tematem przewodnim jednego z czterech warsztatów stanowiących drugą część seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”.

Jako ostatnia w części wykładowej wystąpiła Iwona Chmielewska – wybitna, znana na całym niemal świecie twórczyni książek obrazkowych, tak zwanych picture books. Jej wycyzelowane, przemyślne w najdrobniejszych szczegółach małe arcydzieła spotykają się z ogromnym zainteresowaniem m.in. w krajach Dalekiego Wschodu. Ma nawet swój fanklub w Korei Południowej. Iwona Chmielewska mówiła o tworzeniu książek, które opowiadają obrazem, które lubią słuchać i mają duszę. Podkreślała, jak ważny jest osobisty, wręcz intymny kontakt z nimi.

Spotkanie z Iwoną Chmielewską zakończyło część wykładową seminarium. Później uczestnicy przeszli do położonego nieopodal MOK-u Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego na warsztaty prowadzone przez doświadczonych, bogatych stażem trenerów znających się na promowaniu czytelnictwa i literatury dziecięcej. I tak Karol Baranowski wprowadzał w tajniki gier terenowych, które można przeprowadzić w szkole i/lub bibliotece, Marta Kryś podzieliła się sposobami promocji bibliotek, a Szymon Wałowski opowiadał o dobrych praktykach w bibliotekach szkolnych.

Czytanie jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – napisała Wisława Szymborska i to zdanie było przesłaniem seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”. Jako jego organizatorzy mamy nadzieję, że wiedza wyniesiona z wykładów, prelekcji i warsztatów pozwoli jej uczestnikom – bibliotekarzom i nauczycielom – umocnić to przekonanie w swoich podopiecznych.