Kto mnie wołał, czego chciał?

Wołaliśmy my, bibliotekarze, a chcieliśmy zaprosić zabrzan do wspólnej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Działo się to w czasie miejskich dożynek w Grzybowicach w sobotę, 2 września br.

Po oficjalnym powitaniu gości przez Małgorzatę Mańkę-Szulik – Prezydent Miasta Zabrze – oraz przedstawicieli Rady Dzielnicy Grzybowice i pokrojeniu dożynkowego bochna na scenie zagościły dobrze wszystkim znane frazy arcydramatu Wyspiańskiego: „Co tam, panie, w polityce”, „Trza być w butach na weselu”, „Chłop potęgą jest i basta!”, „A to Polska właśnie”, „Miałeś, chamie, złoty róg”, recytowane głosami m.in. wicedyrektor MBP w Zabrzu Natalii Wojtoń, redaktora Igora Cieślickiego, Tomasza Olichwera, członków Rady Dzielnicy, zabrzańskie bibliotekarki i chętnych uczestników dożynek. Całość zwieńczył quiz z wiedzy o „Weselu”, którego uczestnicy walczyli o nagrodę główną w postaci dwuosobowego zaproszenia na wrześniową wycieczkę do Ostrawy „Śladami czeskich pisarzy” organizowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu. Było sporo zabawy, a pytania okazały się nie tak trudne jak myśleliśmy. A może to po prostu zabrzanie mają „Wesele” w małym palcu?