×
Ta strona używa ciasteczek (ang. cookies). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - kliknij tutaj...

Bibliografia WWW

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NOWYM KATALOGIEM BIBLIOGRAFII:

Kliknij tutaj

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Windykacja w MBP!

W celu odzyskiwania wierzytelności Biblioteka podpisała umowę z firmą windykacyjną. Więcej...

Bierzemy udział

Współpracują z nami

„Nasze Kończyce”

nasze_konczyceOpatrzony tym tytułem album jest rezultatem kilkuletnich prac wielu osób. Historia jego powstania związana jest z Liceum plastycznym w Kończycach, gdzie narodził się pomysł tej publikacji. Gromadzone przez lata materiały wymagały żmudnej pracy, zwłaszcza weryfikacji i uściśleń, a także… uzupełnień.

Album – monografia Kończyc, dzielnicy w historii Zabrza znaczącej, jest pierwszą tego typu publikacją prezentująca dzieje dzielnicy i opisującą jej charakter, przede wszystkim jednak koncentrującą się na wspomnieniach związanych z nią ludzi.

Próby tworzenia monografii swoich środowisk – mikroświatów, czy małych ojczyzn były już w Zabrzu czynione. „Nasze Kończyce” mają jednak charakter szczególny. Uwagę przykuwa nader staranna oprawa graficzna, zawierająca niezwykle interesującą ikonografię.

W albumie podzielonym na pięć części znalazł się i oparty na materiałach źródłowych rys historyczny pióra Marka Smudy, i dopełniający go, choć znacznie mniej ścisły, za to nad wyraz sugestywny, zapis dziejów Kończyc, nieżyjącego już Pawła Doli.

Rozdziały poświęcone szkole i parafii w sposób jednoznaczny oddają polski charakter dzielnicy. Dzieje budowy szkoły, perełki architektury międzywojennej na polsko-niemieckim pograniczu, przekształconej w nieodległej przeszłości w Liceum Plastyczne to wymowny przykład patriotyzmu ówczesnej społeczności. Ta wyjątkowa szkoła – spadkobierczyni tamtych tradycji jest dzisiaj kuźnią niepospolitych talentów, z których wyrastają wyjątkowo zdolni artyści.

Tak szkoła, jak i kościół odegrały w dziejach Kończyc rolę szczególną, zwłaszcza duszpasterze kończyckiej parafii, spośród których najbardziej przemawiającą do wyobraźni postacią jest osoba ks. Józefa Konosały.

Najwięcej miejsca zajmują wspomnienia i osobiste relacje samych kończyczan. To bezsprzecznie główny walor tej publikacji. Przywołane z pamięci słowa i obrazy pozwalają unaocznić sobie świat, który już odszedł, z którego wykuło się dziś…

Całości dopełnia nieco nostalgiczny spacer mieszkańców dzielnicy po miejscach, których już nie ma, gdzie kiedyś stała restauracja, apteka, mleczarnia i… co zachowało się we wdzięcznej pamięci żyjących tu ludzi.

Album „Nasze Kończyce” jest pierwszym tomem z serii poświęconej dzielnicom Zabrza.

 


« Wstecz

Biblioteka bierze udział w zatwierdzonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek".

* * *

W roku 2016 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych MBP w Zabrzu w wysokości 109 913,00 zł zakupiono 5739 woluminów (w tym 76 audiobooków).

Nasze publikacje